بیوگرافی

کودکی

علاقه‌ی من به خواندن، مربوط می‌شود به دوران پیش از دبستان. در دوران دبستان در رشته‌های قرائت، اذان و تواشیح رتبه‌های مختلف کسب کردم.

این عشق و علاقه محدود به قرائت قرآن و اذان نبود. چرا که پیش از آن هم تصنیف‌های قدیمی را در محیط خانواده، از دایی‌ام یاد گرفته بودم و می‌خواندم. رفته رفته يادگيری آواز و تصانيف را با آقای محمدرضا ارشدی آغاز كردم و در کنار آواز، به یادگیری ساز تنبک نیز پرداختم.

علیرضا پوراستاد در حال نواختن سنتور

نوجوانی

در سنین نوجواني رديف استاد مهرتاش و قوامي را در محضر آقای ابراهيم ذوالقدر و استاد محسن چراغچی و جناب اقای محمد صدری فرا گرفتم.
رديف و شيوه‌ی آوازی استاد طاهرزاده و مکتب تهران را زیر نظر آقای مهیار شادروان آموختم.

علیرضا پور استاد در حال نواختن سه تار

جوانی

از آنجایی که دوران دانشجوییم در شهر اصفهان سپری می شد، این فرصتی مغتنم بود تا در خدمت اساتيد بزرگ مكتب اوازی اصفهان، علي الخصوص استاد رضا طباطبايی برسم و با ظرايف و اصول اين شيوه آشنا شوم.

لیرضا پوراستاد در کنسرت

تار و سه تار

عشق و علاقه‌ی من به موسیقی، باعث شد تا در كنار آواز، ساز تار و سه تار را از آقای حسن پور در اصفهان و نيما فريدونی در تهران بیاموزم.

علیرضا پوراستاد در حال نواختن سه تار

به آرزویم رسیدم

من که از نوجوانی عاشق و شیفته‌ی استاد محمدرضا لطفی بودم توانستم به مراد دلم برسم و افتخار شاگردی در محضر ایشان را بیش از سه سال در کارنامه خود قرار دهم و اصول و مبانی رديف و آواز را از ایشان فرا بگیرم.
سپس برای تکمیل ظرائف و تجربیاتم نزد استاد اكبر گلپايگانی ،علي جهاندار و پويان بيگلر رفتم تا اندوخته‌های خود را تكميل كنم.

یک تغییر بزرگ در مسیر هنری

در سال ۱۳۹۰ اتفاق ناگواری برای حنجره‌ام رخ داد و آن، عارضه‌ای بود که برای حنجره‌ام پیش آمد. من صدای خود را از دست دادم و به تشخیص پزشکان، مجبور به یک دوره طولانی سکوت کامل شدم.
این اتفاق من را بر آن داشت تا به بررسی مشکلات حنجره و آسیب‌های صوتی که گریبان‌گیر خواننده‌ها می‌شود بپردازم و این نقطه‌ی عطفی در ادامه فعالیت‌های حرفه ای من در زمینه خوانندگی و آواز بود.
بنابراین مطالعاتم را با بررسی و تحقیق در متد صداسازی راجر لاو(از اساتید برجسته صداسازی در سطح جهان) آغاز کردم.

من در ابتدای این مسیر، از کمک‌های خانم دکتر خدامی بهره گرفتم و پس از آن برای تکمیل تحقیقاتم به پژوهش و بررسی در متدهای صداسازی روز دنیا از جمله ساتالوف، برت منینگ، چاک گیلمور و کن تامپلین رفتم تا بتوانم با توجه به تفاوت‌های کلامی و جایگاه ادای حروف و لحن در زبان فارسی، به یک متد جدید برای صداسازی در آواز ایرانی دست پیدا کنم.

من اکنون سرپرست تیم صداسازی مرکز ووکولوژی ایران(مرکز تخصصی آسیب شناسی و سلامت حنجره) هستم.

مشکلی که برای من در سال ۹۰ پیش آمد باعث شد تا به آموزش صحیح و هدفمندِ صداسازی و خوانندگی ایرانی، که تا پیش از این محجور مانده بود، بپردازم و این دغدغه را با برگزاری جلسات متعدد آموزشی، سمینارهای پژوهشی و همچنین راه اندازی این وبسایت و ارائه مطالب علمی پیرامون مشکلات خوانندگان، مرتفع کنم.

افتخارات و سوابق هنری

  • حضور در جشنواره موسیقی کلاسیک ایرانی
  • خوانندگی در آلبوم در ستایش غزل با آهنگسازی پویان بیگلر
  • تیتراژ برنامه ایرانیوم به آهنگسازی آریا عظیمی نژاد( اثر منتشر شده در صدا و سیما )
  • تیتراژ برنامه کتاب باز”قطعه پرسه” به عنوان آهنگساز و خواننده( اثر منتشر شده در صدا و سیما )
  • نفر برتر جشنواره ی هنرهای آوايي در سطح كشوری، رشته ی آواز
  • اجرای كنسرت در مجالس سبعه مولانا
  • همكاری و اجرای كنسرت همراه با گروه نی داوود، نيواك، چاوك، آدينه، پنج و…
  • سابقه ۸ سال تدریس ردیف آوازی و تصنیف خوانی.
علیرضا پوراستاد پشت تریبون
    سبد خرید