بلاگ

مدونا

توسط 28 اردیبهشت 1399

مدونا

مَدونا لوییس ورونیکا چی‌کونه ( Madonna Louise Ciccone Ritchie)، خواننده، ترانه‌سرا، بازیگر و کارآفرین بین المللی مشهور آمریکایی، در ۱۶ اوت سال ۱۹۵۸، برابر با ۲۵ مرداد ۱۳۳۷) در ایالت میشیگان زاده شده است و در حال حاضر مقیم شهر لندن است.

ورود مدونا به دنیای خوانندگی :

مدونا در یک خانواده کلیسای کاتولیک در بی سیتی، میشیگان چشم به جهان گشود.

پدرش سیلویو چی کونه از تبار ایتالیایی و مادر مدونا از تبار فرانسوی و کانادایی بود. مدونا فرزند سوم خانواده و بزرگ‌ترین دختر خانواده بود و ۵ خواهر و برادر دیگر به نام‌های مارتین، آنتونی، پائولا، کریستوفر، و ملانی داشت. وقتی مدونا پنج ساله بود مادرش بر اثر سرطان سینه از دنیا رفت و پدرش با جون گاستافسون ازدواج کرد. مدونا در پونتیاک میشیگان، در حومه‌ی دیترویت بزرگ شد و در دبیرستان روچستر آدامز تحصیل کرد و در سال ۱۹۷۶با یک بورسیه‌ی رقص وارد دانشگاه میشیگان شد. اما سال بعد، از دانشگاه انصراف داد و به نیویورک رفت. او برای گذران زندگی چندین شغل کم درآمد را از جمله کار کردن در دانکن دوناتس امتحان کرد. همچنین او با چندین گروه رقص مدرن به اجرا پرداخت و در سال ۱۹۷۹ گروه صبحانه که خودش به عنوان گیتار زن و خواننده در آن کار می‌کرد را تشکیل داد. اما در سال ۱۹۸۰ از گروه صبحانه خارج شد و با استفان براوی گروه امی را تشکیل داد اما مدونا تصمیم گرفت خودش را به عنوان یک هنرمند انفرادی ترویج دهد و به آن همکاری خاتمه داد.

زندگی نامه مدونا خواننده آمریکایی

زندگی شخصی مدونا :

مدونا در سال ۱۹۹۶ اولین فرزند خود “لولا” را به دنیا آورد.

او در سال ۲۰۰۰، با گای ریچی، کارگردان بریتانیایی پیوند زناشویی بست و در همان سال دومین فرزند خود، روکو جان ریچی را به دنیا آورد. مدونا و ریچی پس از هشت سال زندگی مشترک، از هم جدا شدند.

مدونا در آستانۀ پنجاه سالگی‌اش، با اتهامات مبنی بر نادیده گرفتن قوانین سنتی مالاوی برای برگرداندن فرزند جدیدش، دیوید باندا، که از سال ۲۰۰۶ تا کنون ادامه داشت، درگیر شده بود. او ائتلافی از ۶۷ حقوقدان را تشکیل داد تا با کمک آن‌ها در برابر قانون مبنی بر ممنوعیت فرزند‌پذیری مالاوی به شکل بین المللی بتواند از خود دفاع کند.در نهایت وکیل مدونا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت: “پس از تصویب دادگاه عالی در روز ۲۸ ماه مه سال ۲۰۰۸، دادگاه مالاوی با نگهداری دائمی دیوید باندا از سوی مدونا موافقت کرده است و حقوق کامل نگهداری را به او سپردند”. او دوباره تصمیم گرفت که بچه مالاویایی دیگری را به فرزند خواندگی قبول کند و در ژوئن ۲۰۰۹ پس از یک نبرد قانونی دیگر، سرپرستی مرسی جیمز را هم گرفت. در فوریه سال ۲۰۱۷، مدونا اعلام کرد که دو قلوهای ۴ ساله، استر و استلا مالاویایی را به فرزندی قبول کرده است.

حقایقی در مورد مدونا :

مدونا در زمان کودکی آرزو داشت یک رقصندۀ باله شود.

از آنجایی که مدونا هم اسم مادرش بود، در کودکی به او لقب تونی کوچولو را داده بودند.

از رنگ نارنجی متنفر هست.

ترانه‌ي Baby One More Time از بریتنی را خیلی دوست دارد.

مدونا از برونتوفوبیا (ترس از توفان) رنج می‌برد.

مدونا علاوه بر داشتن چهره‌اي زیبا، دارای بهره‌ي هوشی‌ ۱۴۰ هم است.

 

بیوگرافی مدونا خواننده آمریکایی

آلبوم‌های منتشر شده توسط مدونا :

مدونا (۱۹۸۳)

مثل یک پاکدامن (۱۹۸۴)

آبی حقیقی (۱۹۸۶)

مثل یک نیایش (۱۹۸۹)

اروتیکا (۱۹۹۲)

داستان‌های زمان خواب (۱۹۹۴)

پرتوی نور (۱۹۹۸)‏

موزیک (۲۰۰۰)

زندگی آمریکایی (۲۰۰۳)

اعترافاتی روی جایگاه رقص ‏(۲۰۰۵)

آب نبات سفت (۲۰۰۸)

ام‌دی‌ان‌ای (۲۰۱۲)

قلب سرکش (۲۰۱۵)

مادام اکس (۲۰۱۹)

 

 

اهمیت جنس و رنگ صدا در خوانندگی

توسط 28 اردیبهشت 1399

جنس و رنگ صدا در خوانندگی چه اهمیتی دارد ؟

اگر می‌خواهید رنگ صدای خود را در خوانندگی بهبود ببخشید، باید اجزای یک رنگ و تن صدای خوب و بد را درک کنید. اصطلاح تن یا رنگ و جنس صدا،  به صدای خوانندگی یا موسیقیایی اشاره دارد که روی زیر و بمی، قدرت و کیفیت متمرکز است و شامل انواع مختلف تولید صدا است. در اینجا، ما روی صدای خوانندگی شما تمرکز می‌کنیم.  ( در این مقاله  اکثرا تن ، رنگ و جنس صدا ،  مترادف و جایگزین هم شده اند )

نوع صدای هر شخص، منحصر به خود اوست. با این حال، همه می‌توانند با تمرین منظم، رنگ صدای خاصی را در خوانندگی پرورش دهند. تُن صدا در خوانندگی، کیفیت صدایی است که شما ایجاد می‌کنید که معمولاً با عنوان‌های خالص، لطیف ، شفاف، زنگدار ، ملایم یا خشن توصیف می‌شود.

تُنِ خوانندگی در کیفیت صدای شما چه اهمیتی دارد؟

حقیقت این است که پاسخ دادن به سوال “تُن صدای خوب چیست” دشوار است. اما اگر سعی کنید آن را در خالص‌ترین شکل تصور کنید، یک صدای خوش رنگ و جذاب  با تکنیک های صداسازی خوب تولید می‌شود. اگر قدرت صدای خود را تنظیم و تراز کنید، تُن پایدار و خوشایندی خواهید داشت. شما می‌توانید با این فرآیند بازی کنید و ایجاد تغییرات جدید را امتحان کنید تا نتیجه‌ای شگفت‌انگیزتر بگیرید.

اجزای یک تکنیک صداسازی خوب و هدفمند که یک صدای عالی را ایجاد می‌کند شامل رجیسترهای متعادل و یک تکنیک نفس‌گیری کارآمد است. معلومات و شناخت خوب از منبع رزونانس شما و تسلط بر حنجره و فشرده‌سازی کافی روی تارهای صوتی نیز از دیگر اجزای یک تکنیک خوب هستند.

آیا جنس و رنگ صدا همان رزونانس صداست؟

اصطلاح رنگ و تن صدا به توانایی تعیین تفاوت بین یک صدا با صدای دیگر یا یک ساز با ساز دیگر اشاره دارد و با کلمات زیر توصیف می شود: گرم، زنگ دار، روشن یا تیره.

برای مثال تفاوت بین ویولن و پیانو در این است که نواختن آن‌ها میزان صدا و زیر و بمی یکسانی را تولید می‌کند، اما در تُن‌های مختلف. پیانو تن گرم تولید می‌کند، درحالی که ویولن تن روشن دارد. با این حال، تُن صدا را با بلندی صدا یا زیر و بمی آن اشتباه نگیرید.

حتی اگر دو خوانندۀ مختلف در حال خواندن آهنگی با بلندی صدای مشابه و زیر و بمی مشابه باشند، بازهم می‌توانید از طریق تن صدا و رنگ صدایشان، تفاوتشان را متوجه شوید.

به یاد داشته باشید که احساسات یا حال و هوایی که می‌خواهید ابراز کنید، تن صدای شما را تغییر می‌دهد. در این فرآیند، رزونانس، تُن شما را خلق می‌کند.

رزونانس صدا چگونه بر رنگ صدای شما تاثیر می‌گذارد؟

 • رزونانس شامل ارتعاشاتی است که با استفاده از دهان، بینی و گلوی شما تن صدا را ایجاد می‌کند.
 • اگر می‌خواهید صدای خاصی را بسازید، ابتدا به نوع قسمت‌هایی فکر کنید که برای ساخت آن صدا استفاده می‌کنید.
 • از طرف دیگر، اگر می‌خواهید از یک خوانندۀ سبک کانتری تقلید کنید اما شبیه یک خواننده با سبک دیگری می‌خوانید، باید متوجه این تفاوت بشوید و بدانید که مسیر را اشتباه می روید.
 • حس کنید که مغز شما چگونه تنفس شما را کنترل می‌کند و شما چگونه از شکل‌های مختلف ماهیچه‌هایتان برای ساختن تن‌های مختلف استفاده می‌کنید.
 • با ااستفاده از انرژی و تلاش، صدای خود را به تنفستان متصل کنید تا تُن خوبی بسازید.
 • با تُن‌های شفاف صدا ، ارتعاشات قوی را تولید می‌کنید که می‌توانید آن‌ها را بسته به بالا یا پایین بودن نت، روی سر یا تمام صورت خود حس کنید.

اهمیت رنگ صدا در خوانندگی

چطور جنس صدای خود را با استفاده از تمرین تنالیته‌ی صدا، شیرین کنید ؟

با تمرینات تنالیتۀ صدا می‌توانید به کیفیت حرفه‌ای در تن صدا برسید. اما چگونه می‌توانید تن صدای خوبی داشته باشید؟

وضوح و شفافیت صدای شما در تن صدایتان شامل دو بخش اصلی زیر است:

 1. منبع تن صدای شما
 2. تارهای صوتی شما که شامل فضاهایی است که صدا در آن‌ها طنین‌انداز می‌شود: در گلو، سر یا دهان.

برای ایجاد یک صدای غنی و خوب، شما باید:

تن صدای خود را متعادل کنید :

 1.  تن صدای واضح و با کیفیت را از طریق تارهای صوتی خود تولید کنید.
 2. سعی کنید رزونانس صدای خود را در گلو، سر و دهانتان متعادل و پایدار کنید.
 3. راه ایجاد تعادل در تن صدای شما، انجام تمرینات صحیح صداسازیست که برای این موضوع طراحی شده‌اند.
 4. اگر حنجرۀ شما بسیار به بالا یا پایین حرکت می‌کند، پس درست نمی‌خوانید.
 5. صدا در تارهای صوتی تولید شده و در سر، دهان و گلوی شما به سمت بالا حرکت می‌کند، بنابراین کیفیت تن صدایتان بسته به تعادل هر حفره تغییر می‌کند.
 6. رزونانس‌ها، یاهمان میزان صدایی که در سر، دهان و گلوی شما طنین‌انداز می‌شود را متعادل کنید.
 7. برخی از تمرینات تنالیتۀ صدا می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه این نسبت‌ها را تفکیک کنید و کیفیت تن صدایتان را جوری که می‌خواهید تغییر دهید.
 8. شما می‌توانید رزونانس صدا را هنگام آواز خواندن، با انجام تمرین‌های مناسب، متعادل کنید. اگر این را یاد بگیرید، صدایی غنی و متعادل خواهید داشت که در خواندن تمامی نت‌ها کیفیت تن صدای خوبی دارد.
 9. شما می‌توانید با تن‌ها و رنگ‌های مختلف صدا آواز بخوانید.
 10. با تمرکز روی ارتعاشات و حسی که هر نت ایجاد می‌کند، رنگ صدای خود را متعادل کنید.
 11. وقتی دامنۀ کامل صدای خود را اجرا می‌کنید، متوجه تغییراتی در تعادل رزونانس‌های صدا می‌شوید. پایین‌ترین نت‌ها بیشتر در دهان و گلو حس می‌شوند، در حالی‌که نت‌های بالاتر بر روی سر تأثیر می‌گذارد و به میزان کمتری در دهان حس خواهند شد.

تمرینات مربوط به کنترل و تعادل رنگ صدا در خواندن را انجام دهید :

شما می‌توانید تن خواندن خود را با صاف ایستادن کنترل کنید. سپس، ریه‌های خود را با هوا به شکلی بسیار عمیق پر کنید، جوری‌که مجبور شوید همزمان با فشار دادن دیافراگم به داخل، دنده‌های خود را به بیرون هول دهید. دنده‌های خود را در همین وضعیت نگه دارید، در حالی که شانه‌ها و دیافراگم شما به پایین کشیده شده‌اند و اجازه دهید هوا به صورت آهسته جریان پیدا کند.

در کنترل صدای خواندن، باید حنجره و گلو ریلکس باشند و ساپورت تنفس خود را حفظ کنید. بسیاری از خوانندگان با خواندن محدوده‌ای بین 16 تا 20 نت راحت هستند. خواننده‌های سوپرانو و مزوسوپرانو با نت سل سوم، خواننده‌های آلتو و تنوراز دو سوم،  باریتون‌ها از نت لای سوم و باس‌ها از فای سوم تمرین را شروع می‌کنند. ( ولی شما خیلی دربند این اسامی و محدوده های صوتی نباشین )

تمرینات مربوط به پرورش تن صدا را انجام دهید :

سعی کنید محدودۀ صدایتان را با استفاده از یک پیانو، گیتار یا کیبورد تعیین کنید. نت دوی میانی را روی پیانو بنوازید و بخوانید. حالا نت به نت پایین‌تر بروید و بخوانید و به پایین‌ترین نتی که می‌توانید اجرا کنید و نگه دارید برسید. اگر این تمرین را روزانه قبل از اجرا انجام دهید به تقویت دیافراگم شما و گسترش ظرفیت شش‌ها کمک می‌کند.

متوجه خواهید شد که وقتی صدای پر و دارای رزونانس را درگام‌های مختلف می‌خوانید چگونه به گوش می‌رسد. برای شناسایی رزونانس سعی کنید هوای در حال چرخش را در حفره‌های گلو، بینی و دهان خود تصور کنید. از پیانو به عنوان راهنما استفاده کنید و سعی کنید گام‌های مختلفی را بخوانید تا خود را در جهت خواندن با تن مناسب تمرین دهید.

در نت‌های بالا، رنگ صدای بهتر ایجاد کنید :

در خواندنِ نت‌های بالا، با استفاده از تن آوازی خود، می‌توانید از دیافراگم خود برای افزایش هوایی که در اختیار حنجره قرار میگیرد استفاده کنید. برای استفاده درست ازاین حجم هوایی ،در این کار باید گلوی خود را مرتب باز کنید چون وقتی نفس خود را با حنجره‌تان فشرده می‌کنید، صدایی تولید می‌کنید که گویی تحت فشار و اجبار قرار دارید. وقتی احساس کردید که صدا به درستی در سینۀ شما مرتعش شده است، می‌توانید به طور موثری از آن در اجرای نت‌های بالا استفاده کنید.

شما با تمرین نحوۀ ایجاد مصوت‌های واضح و پرورش تنفس عمیق کنترل شده، می‌توانید برهوادار بودن صدا غلبه کنید. ممکن است با این مشکل مواجه شوید که فضاهای مورد استفاده در تنفس شما، فقط برای رسیدن به رزونانس بهتر استفاده می‌شوند.  به همین دلیل مهم است که دائم فضای گلوی خود را باز کنید و زبان خود را ریلکس کنید تا تن صدای عالی بسازید.

 

جنس و رنگ صدا در خوانندگی

چگونه از تکنیک‌های صداسازی برای ساخت و بهبود یک صدای کامل استفاده کنید ؟

چست ویس و هد ویس خود را شکل دهید و از آن‌ها به درستی استفاده کنید :

خواننده‌ها معمولا ترکیبی از صدای سر و سینه را برای داشتن یک صدای کامل و درست استفاده می‌کنند. با این حال، این ترکیب صدای سینه و صدای سر باعث سردرگمی و سرخوردگی هم برای خوانندگان آماتور و هم حرفه‌ای می‌شود. اما هنگامی‌که بتوانید با تمرین مداوم این کار با بدون مشکل انجام دهید، خواهید دید که ساختن این صدا به صورت اتوماتیک و مانند حرف زدن معمولی امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید در حالتی ریلکس صدای خود را کنترل کنید. در این فرآیند، بخش‌هایی از سر یا گلو (که صدا در آن‌ها رزونانس پیدا میکند) و نحوۀ کنترل نفس، نقش مهمی ایفا می کنند. تنظیم و کنترل کردن تنفس، شما را قادر می‌سازد تا تن صدایی غنی و کامل در وسیع‌ترین محدودۀ ممکن داشته باشید.

استفاده از ترکیب صدای سینه و صدای سر، راهی عالی برای داشتن بهترین تن صداست. بنابراین اگر یک صدای عالی می‌خواهید، تمریناتی را انجام دهید که شما را برای یادگیری استفادۀ صحیح از صدای سینه و صدای سر و عبور از پلهای صوتی آموزش می‌دهند.

از صدای میکس در پرورش صدای خوانندگی استفاده کنید :

به خاطر داشته باشید که توانایی رزوناتورها برای  رسیدن به صدای خوانندگی بسیار مهم است. اگر به خواننده‌های مختلف که صداهای بالایی دارند گوش کنید، متوجه می‌شوید که هرکدام از آن‌ها صدای آوازی منحصر به فردی را ارائه می‌دهد.

می توانید این تمرین ساده را برای درک قدرت رزونانس در قسمت‌های مختلف سر، در مکانی ساکت و آرام انجام دهید. با انگشت خود، به آرامی روی استخوانی که بین لب بالایی و بینی شما قرار دارد بزنید. در این حالت می‌توانید صدای سبکی که از این ضربه زدن تولید می‌شود را بشنوید. بعد از آن، همان انگشت را روی پُل بینی خود بزنید. سپس روی پیشانی خود ضربه بزنید، زیر خط رویش مو و همزمان به صدایی که تولید می‌شود گوش کنید.

چگونه می‌توانید با بهبود رنگ صدا ، آگاهی از رزناتورها و تمرکز بر تمرینات صداسازی به صدای خوانندگی خود برسید ؟

اصول تکنیک صداسازی و خوانندگی را درک کنید. سعی کنید یاد بگیرید که صدا از کجا تولید می‌شود و این صدا چگونه به صدایی با رنگ خاص تبدیل می‌شود. رزونانس وقتی ایجاد می‌شود که هوا از بین تارهای صوتی شما عبور می‌کند و تن یا زیر و بمی صدای مورد نظر را می‌سازد و با امواج صدا به بیرون منتقل می‌شود. صدای تولید شده در فضای حلق و بینی ودهان تشدید پیدا میکند . به این تشدیدها رزنانس می گویند . این صدای تولید شده از جایی که خواننده آن را تولید می‌کند مرتعش می‌شود و کم کم در فضا نرم تر و کمرنگ تر شده و در نهایت تمام می‌شود. خوب است یک خواننده و یک صدا پیشه بداند که صدا چگونه تولید می شود ، حرکت می‌کند و به گوش انسان می‌رسد.

به خواندن خود ادامه دهید و کیفیت صدایتان را با تمرینات صداسازی بالا ببرید. تمرینات صداسازی به شما کمک می‌کند تا به صدای خوانندگی خود برسید. یاد بگیرید که چگونه صدایی متمایز بسازید و خوانندۀ بهتری باشید.

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ جیمز من (مربی صدا)

خواندن با صدای هوادار

توسط 18 اردیبهشت 1399


صدای هوادار چگونه تولید می‌شود ؟
 

خواندن با صدای هوادار سوابق متفاوتی میان خوانندگان دارد و البته می‌تواند ریسک بزرگی باشد.

خواندنِ هوادار هنگامی‌که با صدایی آرام‌تر از صدای معمول همراه است، هنوز در بین خوانندگان برای برانگیختن انواع احساسات، از عاطفی گرفته تا ناراحتی استفاده می‌شود.

مکانیسم خواندن با صدای هوادار چگونه است؟

برای فهمِ خواندن هوادار، بررسی اینکه صدای انسان چگونه کار می‌کند کمک‌کننده است. صدای خواندن با حرکت هوا از میان تا‌رهای صوتی به وجود می‌آید. هنگامی‌که هوا از بین تارهای صوتی عبور می‌کند، آن‌ها به هم نزدیک‌تر و مرتعش می‌شوند و صدا را تولید می‌کنند.

پروسۀ نزدیک شدن تارهای صوتی به یکدیگر برای ارتعاش “اداکشن” نامیده می‌شود. هنگامی‌که خواننده مقدار کافی و مناسب از هوا را برای تولید صدا استفاده می‌کند، تارهای صوتی “اداکت” کرده و مرتعش می‌شوند.

در نتیجه، صدا شفاف و کارآمد است و راحت تولید می‌شود. اگر خواننده از هوای اضافی برای خواندن استفاده کند، اداکشن به خوبی قبل نخواهد بود. این هوای اضافه  که به سرعت از بین تارهای صوتی عبور می‌کند، صدا را هوادار خواهد کرد.

صدای هوادار

آیا خواندن با صدای هوادار خطرناک است؟

معلمان صدا اغلب با خواندن هوادار مخالف هستند، چرا که می‌تواند نشانه‌ای از تکنیک نامناسب در خواندن یا حتی مشکلات پنهان سلامت صدا باشد. بسیاری از خونندگان اصلا نمی‌توانند تُن شفافی تولید کنند و بنابراین چاره‌ای جز خواندن با صدای هوادار ندارند.

این ممکن است به دلیل عدم توانایی در تنظیم جریان هوا، تنش اضافه در گردن یا قسمت پایین صورت و یا آسیب واقعی در تارهای صوتی باشد.

فشار ناشی از هوای اضافه‌ای که از تارهای صوتی عبور می‌کند نیز خواننده را سریع‌تر خسته می‌کند، باعث تنش عضلانی بیشتر، کاهش زمان آواز خواندن، خستگی زودرس و باعث تورم و سایر مسائل مربوط به سلامت حنجره می‌شود.

اگر شما اصلا قادر به خواندن با تُن صدای شفاف نیستید، پیشنهاد می‌شود که حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی برای استروبوسکوپی مراجعه کنید. استروبوسکوپی پروسه‌ای است که در آن پزشک از دوربین کوچکی برای بررسی تارهای صوتی و چک کردن آسیب‌های وارد به آن‌ها استفاده می کند.

خوانندگی با صدای هوادار

به این نکته توجه کنید که

هوادار بودن صدا می‌تواند در اثر التهاب و تورم مزمن، توده‌های قبل از ندول (nodule) و مشکلات جدی دیگری باشند که به خونریزی صوتی یا گره‌های صوتی منجر می‌شوند. اگر این مشکلات خیلی حاد باشند، ممکن است برای درمان آن‌ها نیاز به تراپی یا حتی جراحی باشد.

چطور از فالستو، برای خواندن با صدای هوادار به عنوان یک سبک خوانندگی استفاده کنید؟

اگر تارهای صوتی شما سالم هستند و می‌توانید تُن شفافی تولید کنید، اما می‌خواهید تجربۀ استفاده ازفالستو (صدای هوادار) به عنوان یک ابزار تولید صدای سبک  داشته باشید، نگران نباشید. ساختن یک صدای هوادار (فالستو) بدون آسیب رساندن به تارهای صوتی شما امکان‌پذیر است اما باید تحت نظر یک مربی صداسازی و آموزش‌های مرحله به مرحله و بعد از اطمینان از سلامت تارهای صوتی انجام شود.

به عنوان مثال، آریانا گرانده در آهنگ Thank You, Next تُن هوادار را به عنوان یک تکنیک و رنگ آمیزی در شروع آهنگ استفاده می‌کند تا بی‌تفاوت اما فریبنده به گوش برسد.

اگر می‌خواهید از صدای هوادار به عنوان یک تکنیک استفاده کنید، موارد زیر را به خاطر بسپارید: 

استفاده از صدای هوادار را محدود کنید

از آنجایی که صدای هوادار “اداکشن” کمتری نیاز دارد و بنابراین استرس اضافه‌ای روی تارهای صوتی وارد می‌کند، پس آن را با دقت و به اندازه استفاده کنید. اگر یک اجرای طولانی دارید، بهترین کار این است که تعداد محدودی آهنگ برای استفاده از این تکنیک در آن‌ها انتخاب کنید.

اگر صدای شما از قبل به دلیل آلرژی‌ها، کمبود خواب یا استفادۀ بیش از حد خسته شده یا تحت فشار است، بهتر است از خواندنِ با صدای هوادار (فالستو) کلا خودداری کنید و به کارآمدترین شکل ممکن بخوانید تا تارهای صوتی خود را از آسیب حفظ کنید.

محدوده‌ای را انتخاب کنید که با آن راحت هستید

صدای هوادار هنگامی در بهترین شکل خود خواهد بود که محدود به راحت‌ترین قسمت از دامنه ی صدای شما باشد، جایی که احتمال فشار آمدن به صدا کم است ( کمی بالاتر از محدودۀ صدای صحبت کردن را در نظر بگیرید).

بهتر است اقدام به خواندن نت‌های بالای دامنۀ خود با صدای هوادار نکنید، چرا که حتی در حالت عادی و بدون در نظر گرفتن فشاری که از برخوردِ لطمه زنندۀ تارهای صوتی ایجاد می‌شود، احتمال فشار آمدن به صدا در این نواحی بیشتر است.

در مورد سبک معاصر (contemporary)، از آنجایی که شروع قطعات این سبک معمولا در نواحی میانی صداست، ممکن است بخواهید این تجربه را با انتخاب آهنگی داشته باشید که ابتدا با تُن هوادار شروع می‌شود و سپس در قسمت ترجیع‌بند قوی‌تر خواهد شد. این معمولا شیوه‌ای معمول در اجرای آهنگ‌های پاپ، آر اند بی (R&B) و موسیقی‌های محبوب دیگر است.

به آرامی بخوانید یا از میکروفون استفاده کنید

خواندنِ هوادار به خوبی خواندن معمولی و شفاف پیش نمی‌رود و اقدام به بلند خواندن با صدای هوادار منجر به دردسر خواهد شد. فقط وقتی از صدای هوادار استفاده کنید که به آرامی می‌خوانید.

از آنجایی که بهترین حالت هوادار خواندن، با صدای آرام است و این یک تکنیک در سبک‌های مدرن موسیقی به شمار می‌رود، شما واقعا نمی‌توانید بدون میکروفون از آن استفاده کنید.

اگر قصد اجرای زنده در یک محیط شلوغ را دارید، حتما از مناسب بودن صدای میکروفون اطمینان حاصل کنید و همچنین مطمئن شوید که دهان شما به اندازۀ کافی به میکروفون نزدیک است تا خواندن شما با صدای هوادار هم قابل شنیدن باشد.

برای اینکه بتوانید به درستی با صدای هوادار بخوانید :

اگر می‌خواهید استفاده از صدای هوادار را تجربه کنید، از آموزش‌ها و کلاس‌های صداسازی بهره ببرید. یک مربی صداسازی به شما کمک خواهد کرد که ضمن استفاده از این تکنیک، از صدای خود محافظت کنید.

با آموزش صداسازی، شما تبدیل به خواننده‌ای منعطف‌تر خواهید شد، بدون اینکه سلامت صدایتان را در معرض خطر قرار دهید، حتی اگر با کمی هوای اضافه بخوانید!

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ اِلاینا آر(خواننده و معلم صدا در “فورت وِین”)

 

ریحانا

توسط 25 فروردین 1399

ریحانا

روبین ریحانا فنتی (Robyn Rihanna Fenty) در 20 فوریه 1988 در سن مایکل پاریش در جزیره کارائیب باربادوس متولد شده است. او خواننده، ترانه سرا، بازیگر، مدل و طراح مد است و همچنین  برند آرایشی فنتی بیوتی (fenty beauty) متعلق به اوست.

از کودکی تا نوجوانی ریحانا :

ریحانا بزرگ‌ترین فرزند مونیکا فنتی حسابدار و رونالد فنتی انباردار است. دو برادر به نام‌های «روری» و «راژاد» و همچنین دو خواهر ناتنی و یک برادر ناتنی دیگر از طرف پدرش دارد. او در یک خانه ۳ اتاقه به همراه خانواده‌اش در شهر بریج‌تاون کودکی خود را سپری کرده و معمولاً روزها به همراه پدرش در یکی از خیابان‌های شهر لباس فروشی می‌کرده است. علاقه ریحانا به موسیقی از همان دوران کودکی آغاز شد و از هفت سالگی خوانندگی را شروع کرد. ریحانا دوران کودکی‌اش را با اعتیاد پدرش به الکل و کراک و مشکلات زناشویی پدر و مادرش گذراند و هنگامی‌که او ۱۴ ساله بود از هم جدا شدند.

ریحانا-کوک شو

ورود ریحانا به دنیای خوانندگی :

ریحانای نوجوان برای فرار کردن از مشکلاتی که در خانه بود، به خوانندگی پناه آورد و به همراه دو تا از همکلاسی‌هایش یک گروه دخترانه  تشکیل داد و هنگامی‌که ۱۵ ساله شد در مقابل تولیدکننده موسیقی، ایوان راجرز که به جزیره کارائیب باربادوس آمده بود، تست داد. راجرز از استعداد ریحانا شگفت‌زده شد. کمتر از یک سال بعد ریحانای 16 ساله به همراه راجرز به آمریکا نقل مکان کرد تا روی آلبوم نمایشی‌اش کار کند. در ژانویه ۲۰۰۵ ریحانا به همراه راجرز، برای تست به استودیوی Def Jam Records رفت که رئیس جدید آن رپر افسانه‌ای جی زی بود. تنها هشت ماه بعد یعنی در اوت ۲۰۰۵ ریحانا اولین آهنگ خود به نام Pon de Replay را منتشر کرد که به‌سرعت به موفقیت رسید و در چارت تک آهنگ‌های برتر در جایگاه دوم قرار گرفت و ریحانا را به‌عنوان یک ستاره جدید معرفی کرد.

کوک شو -ریحانا

حقایقی در مورد ریحانا :

روز تولد ریحانا در باربادوس جزو تعطیلات رسمی است و مردم آن روز را جشن می‌گیرند.

ریحانا زمانیکه دانش‌آموز بوده است، در جشنواره زیبایی شرکت کرده و برنده جایزه «میس کامبیرمیر» شده است و همچنین در مدرسه افسری  نام نویسی کرده و دوره های ارتش را گذرانده است.

ریحانا یک بار در مراسم احضار ارواح شرکت کرده است و از نزدیک خارج کردن یک روح خبیث از بدن یک کودک را دیده است به همین دلیل است که او به شاتو مارمونت هالیوود نمی‌رود چون فکر می‌کند که این منطقه توسط ارواح تسخیر شده است.

ریحانا پس از انتشار سومین آلبوم خود به نام «دختر خوب بد شد» در سال 2007 به ستارۀ بین المللی تبدیل شد.

آلبوم‌های منتشر شده توسط ریحانا :

“موسیقی خورشید” در سال 2005

“دختری مثل من ” در سال 2006

“دختر خوب بد شد” در سال 2007

“درجه آر ” در سال 2009

“بلند ” در سال 2010

“تاک دت تاک” در سال 2011

“غیرقابل بخشش ” در سال 2012

“ضد” در سال 2016

آهنگ Diamonds (الماس‌ها) :

آهنگ Diamonds (الماس‌ها) یکی از بهترین اثار ریحانا محسوب می‌شود و استقبال بسیار زیادی از آن صورت گرفته است. اشعار این آهنگ نشان‌دهندۀ یک عشق عمیق و سرانجامی خوب است و حس بهترین بودن را به مخاطبی القا میکند.

 

 

 

ابی حامدی

توسط 23 فروردین 1399

ابی

ابراهیم حامدی خوانندۀ پاپ ایرانی متولد 29 خرداد 1328 در تهران است. پدر ابی خیاط و مادرش خانه‌دار بوده است. ابی دوران کودکی خود را در محلۀ میدان فوزیۀ تهران (میدان امام حسین فعلی) سپری کرده‌است و چهار خواهر و یک برادر دارد. بعضی ابی را با تام جونز، خوانندۀ سرشناس بریتانیایی، مقایسه می‌کنند؛ با این تفاوت که ابی دارای تمایلات سیاسی است و تام جونز نیست. بسیاری از طرفدارانش او را «آقای صدا» یا  «سلطان صدا» می‌نامند و بیشتر کارشناسان موسیقی فارسی بر این باور هستند که صدای ابی قدرتمندترین صدای پاپ فارسی است.

زندگی شخصی ابی :

ابی در سال ۱۳۵۳ با فیروزه مقدادی زندگی مشترک خود را شروع می‌کند و حاصل این ازدواج سه دختر به نام‌های عسل، سایه و خاتون است. ابی برای هر کدام از دخترانش ترانه‌ای جداگانه خوانده‌است. ابی دو سال قبل از وقوع انقلاب در ایران، برای اجرای کنسرتش به آمریکا سفر می‌کند و با شروع انقلاب، در آنجا می‌ماند. ابی بعد از جدا شدن از همسر اولش، با مهشید برومند ازدواج می‌کند. گفته می‌شود آغاز آشنایی ابی و مهشید با یکدیگر، در یکی از اجراهای ابی در گوتنبرگ بوده‌است. ناگفته نماند که مهشید برومند مدیر برنامه‌های ابی است و در اکثر کنسرت‌های ابی حضور داشته‌است.

ابی حامدی-کوک شو

ورود حرفه‌ای ابی به دنیای خوانندگی :

در ابتدا، ابی در یک گروه دوستانه به نام “سان بویز” و بعد از آن در باشگاه‌ها و کاخ‌های جوانان به صورت رسمی شروع به خواندن می‌کند. ابی اولین بار در کاخ جوانان جنوبی به روی صحنه می‌رود . ابی در همان دوره با شهبال و شهرام شب‌پره آشنا می‌شود. شهبال شب‌پره صدای ابی را در سان بویز می‌شنود و به او پیشنهاد همکاری در گروه بلک کتز را می‌دهد. ابی در کنار فرهاد مهراد خوانندۀ راک ایرانی، به مدت دو سال با گروه بلک کتز همکاری می‌کند و بعد از گروه بلک کتز جدا می‌شود و به همکاری با آهنگسازان و ترانه‌سرایان مطرح آن زمان می‌پردازد. ابی از دوران همکاری با فرهاد در گروه بلک کتز، به عنوان دورۀ آموزشی خود یاد می‌کند و خود را وامدار فرهاد می‌داند.

کوک شو-ابی حامدی

هم‌صدایی مردم با ابی در کنسرت‌ هایش نیز از ویژگی‌های منحصر به فرد ابی است، تا جاییکه ابی را جزو اولین خوانندگان پارسی‌ زبانی می‌دانند که به این هم‌خوانی اهمیت داده و حتی آن‌را در آلبوم کنسرت‌‌هایش ضبط و پخش کرده است.

نام آلبوم‌هایی که ابی منتشر کرده است :

“خلیج ” در سال ۱۹۹۰

“نازی ناز کن” در سال ۱۹۹۱

“شب‌زده ” در سال 1991

“کوه یخ ” در سال 1991

“نون و پنیر و سبزی (با داریوش)” در سال 1992

“غریبه” در سال 1992

“ستارۀ دنباله‌دار ” در سال 1993

“معلّم بد ” در سال 1993

“اتل متل” در سال 1994

“ستاره‌های سربی ” در سال 1995

“عطر تو ” در سال 1996

“تپش” در سال 1996

“با تو” در سال 1996

“تاج ترانه ” در سال 1997

“پیر ” در سال 1999

“طلوع کن ” در سال 1999

“شب نیلوفری ” در سال 2003

“حسرت پرواز” در سال 2006

“یادگاری (با کامران و هومن)” در سال 2009

“حس تنهایی ” در سال 2011

“جان جوانی ” در سال 2014

“لاله‌زار” در سال 2019

 

 

 

جنیفر لوپز

توسط 22 فروردین 1399

جنیفر لوپز

جنیفر لوپز با اسم کامل جنیفر لین لوپز رودریگز (Jennifer Lynn Lopez Rodríguez) در ۲۴ ژوئیه ۱۹۶۹ در محله برانکس، شهر نیویورک آمریکا متولد شد و با اسم مستعار جِی لو (J-lo) به فعالیت‌هایش در حوزۀ خوانندگی، رقصندگی، صداپیشگی، بازیگری، تهیه‌کنندگی، نویسندگی و طراحی مد آمریکایی پرداخته است.

جنیفر لوپز

ورود جنیفر به دنیای بازیگری :

جنیفر لوپز برای اولین بار در سال ۱۹۸۶ برای بازی در فیلم «دختر کوچکم» در یک نقش کوتاه جلوی دوربین ظاهر شد، ولی با مخالفت خانواده اش نسبت به کار در حرفۀ بازیگری رو به رو شد. با وجود این مخالفت‌ها جنیفر به صورت کاملا جدی حرفۀ بازیگری را ادامه داد و اولین فیلم حرفه ای خودش را در سال ۱۹۹۱ با نام «رنگ های زنده» آغاز کرد. اما ماجرا به اینجا ختم نشد و فیلم بعدی جنیفر آغاز دوران محبوبیتش بود؛ «خارج از دید» فیلمی بود که جنیفر برای ایفای نقش در آن درخواست دستمزد یک میلیون دلاری کرد و او با این یک میلیون دلار به اولین زن لاتین تبار در تاریخ سینما تبدیل شد که چنین مبلغی را برای بازی در یک فیلم سینمایی دریافت کرده است.

خوانندگی جنیفر لوپز

ورود جنیفر به دنیای موسیقی :

جنیفر از سن پنج سالگی در کلاس‌های خوانندگی و رقص شرکت ‌کرد و در سال 1999 اولین فعالیت حرفه‌ای خودش در موسیقی را آغاز کرد  و توانست اولین آلبوم رسمی‌اش را با نام “آن د سیکس” (On the 6)در سال 1999 روانه بازار کند که موفقیت بسیار خوبی را هم به دست آورد.

آلبوم های بعدی جنیفر به ترتیب زیر هستند:

جی لو (J.Lo) در سال 2001

این منم… خوب حالا (This Is Me… Then) در سال 2002

تولد دوباره (Rebirth) در سال 2005

آن طور که یک زن دل می بازد (Como Ama una Mujer) در سال 2007

شجاع (Brave) در سال 2007

عشق؟ (?Love) در سال 2011

ای کی ای (A.K.A.) در سال 2014

از تک آهنگ‌های معروف جنیفر لوپز می‌توانیم به آهنگ‌های زیر اشاره کنیم :

روی صحنه

دوباره برقص

اگر تو عشق من باشی

احساس خیلی خوبی دارم

پاپی

همکاری جنیفر و پیت بال :

جنیفر لوپز و پیت بال در دو آهنگ به نام های Live It Up و Back It Up با هم همکاری داشته اند. آهنگ ما یکی هستیم از جنیفر لوپز، کلودیا لیت و پیت بال به عنوان آهنگ رسمی جام جهانی فوتبال 2014 برزیل انتخاب شد.

jennifer-lopez-pitbull

به گفتۀ جنیفر پدر و مادرش همیشه برای اینکه فرزندانشان در زمینه‌های کاری خود اعتمادبنفس زیادی داشته باشند و موفق شوند، با تشویق آن‌ها به اجرای خوانندگی و رقص در مقابل یکدیگر، به تمرین و افزایش مهارت آن‌ها کمک قابل توجهی کردند.

  سبد خرید