خواندن با صدای هوادار

خواندن با صدای هوادار

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 18 اردیبهشت 1399


صدای هوادار چگونه تولید می‌شود ؟
 

خواندن با صدای هوادار سوابق متفاوتی میان خوانندگان دارد و البته می‌تواند ریسک بزرگی باشد.

خواندنِ هوادار هنگامی‌که با صدایی آرام‌تر از صدای معمول همراه است، هنوز در بین خوانندگان برای برانگیختن انواع احساسات، از عاطفی گرفته تا ناراحتی استفاده می‌شود.

مکانیسم خواندن با صدای هوادار چگونه است؟

برای فهمِ خواندن هوادار، بررسی اینکه صدای انسان چگونه کار می‌کند کمک‌کننده است. صدای خواندن با حرکت هوا از میان تا‌رهای صوتی به وجود می‌آید. هنگامی‌که هوا از بین تارهای صوتی عبور می‌کند، آن‌ها به هم نزدیک‌تر و مرتعش می‌شوند و صدا را تولید می‌کنند.

پروسۀ نزدیک شدن تارهای صوتی به یکدیگر برای ارتعاش “اداکشن” نامیده می‌شود. هنگامی‌که خواننده مقدار کافی و مناسب از هوا را برای تولید صدا استفاده می‌کند، تارهای صوتی “اداکت” کرده و مرتعش می‌شوند.

در نتیجه، صدا شفاف و کارآمد است و راحت تولید می‌شود. اگر خواننده از هوای اضافی برای خواندن استفاده کند، اداکشن به خوبی قبل نخواهد بود. این هوای اضافه  که به سرعت از بین تارهای صوتی عبور می‌کند، صدا را هوادار خواهد کرد.

صدای هوادار

آیا خواندن با صدای هوادار خطرناک است؟

معلمان صدا اغلب با خواندن هوادار مخالف هستند، چرا که می‌تواند نشانه‌ای از تکنیک نامناسب در خواندن یا حتی مشکلات پنهان سلامت صدا باشد. بسیاری از خونندگان اصلا نمی‌توانند تُن شفافی تولید کنند و بنابراین چاره‌ای جز خواندن با صدای هوادار ندارند.

این ممکن است به دلیل عدم توانایی در تنظیم جریان هوا، تنش اضافه در گردن یا قسمت پایین صورت و یا آسیب واقعی در تارهای صوتی باشد.

فشار ناشی از هوای اضافه‌ای که از تارهای صوتی عبور می‌کند نیز خواننده را سریع‌تر خسته می‌کند، باعث تنش عضلانی بیشتر، کاهش زمان آواز خواندن، خستگی زودرس و باعث تورم و سایر مسائل مربوط به سلامت حنجره می‌شود.

اگر شما اصلا قادر به خواندن با تُن صدای شفاف نیستید، پیشنهاد می‌شود که حتما به یک متخصص گوش و حلق و بینی برای استروبوسکوپی مراجعه کنید. استروبوسکوپی پروسه‌ای است که در آن پزشک از دوربین کوچکی برای بررسی تارهای صوتی و چک کردن آسیب‌های وارد به آن‌ها استفاده می کند.

خوانندگی با صدای هوادار

به این نکته توجه کنید که

هوادار بودن صدا می‌تواند در اثر التهاب و تورم مزمن، توده‌های قبل از ندول (nodule) و مشکلات جدی دیگری باشند که به خونریزی صوتی یا گره‌های صوتی منجر می‌شوند. اگر این مشکلات خیلی حاد باشند، ممکن است برای درمان آن‌ها نیاز به تراپی یا حتی جراحی باشد.

چطور از فالستو، برای خواندن با صدای هوادار به عنوان یک سبک خوانندگی استفاده کنید؟

اگر تارهای صوتی شما سالم هستند و می‌توانید تُن شفافی تولید کنید، اما می‌خواهید تجربۀ استفاده ازفالستو (صدای هوادار) به عنوان یک ابزار تولید صدای سبک  داشته باشید، نگران نباشید. ساختن یک صدای هوادار (فالستو) بدون آسیب رساندن به تارهای صوتی شما امکان‌پذیر است اما باید تحت نظر یک مربی صداسازی و آموزش‌های مرحله به مرحله و بعد از اطمینان از سلامت تارهای صوتی انجام شود.

به عنوان مثال، آریانا گرانده در آهنگ Thank You, Next تُن هوادار را به عنوان یک تکنیک و رنگ آمیزی در شروع آهنگ استفاده می‌کند تا بی‌تفاوت اما فریبنده به گوش برسد.

اگر می‌خواهید از صدای هوادار به عنوان یک تکنیک استفاده کنید، موارد زیر را به خاطر بسپارید: 

استفاده از صدای هوادار را محدود کنید

از آنجایی که صدای هوادار “اداکشن” کمتری نیاز دارد و بنابراین استرس اضافه‌ای روی تارهای صوتی وارد می‌کند، پس آن را با دقت و به اندازه استفاده کنید. اگر یک اجرای طولانی دارید، بهترین کار این است که تعداد محدودی آهنگ برای استفاده از این تکنیک در آن‌ها انتخاب کنید.

اگر صدای شما از قبل به دلیل آلرژی‌ها، کمبود خواب یا استفادۀ بیش از حد خسته شده یا تحت فشار است، بهتر است از خواندنِ با صدای هوادار (فالستو) کلا خودداری کنید و به کارآمدترین شکل ممکن بخوانید تا تارهای صوتی خود را از آسیب حفظ کنید.

محدوده‌ای را انتخاب کنید که با آن راحت هستید

صدای هوادار هنگامی در بهترین شکل خود خواهد بود که محدود به راحت‌ترین قسمت از دامنه ی صدای شما باشد، جایی که احتمال فشار آمدن به صدا کم است ( کمی بالاتر از محدودۀ صدای صحبت کردن را در نظر بگیرید).

بهتر است اقدام به خواندن نت‌های بالای دامنۀ خود با صدای هوادار نکنید، چرا که حتی در حالت عادی و بدون در نظر گرفتن فشاری که از برخوردِ لطمه زنندۀ تارهای صوتی ایجاد می‌شود، احتمال فشار آمدن به صدا در این نواحی بیشتر است.

در مورد سبک معاصر (contemporary)، از آنجایی که شروع قطعات این سبک معمولا در نواحی میانی صداست، ممکن است بخواهید این تجربه را با انتخاب آهنگی داشته باشید که ابتدا با تُن هوادار شروع می‌شود و سپس در قسمت ترجیع‌بند قوی‌تر خواهد شد. این معمولا شیوه‌ای معمول در اجرای آهنگ‌های پاپ، آر اند بی (R&B) و موسیقی‌های محبوب دیگر است.

به آرامی بخوانید یا از میکروفون استفاده کنید

خواندنِ هوادار به خوبی خواندن معمولی و شفاف پیش نمی‌رود و اقدام به بلند خواندن با صدای هوادار منجر به دردسر خواهد شد. فقط وقتی از صدای هوادار استفاده کنید که به آرامی می‌خوانید.

از آنجایی که بهترین حالت هوادار خواندن، با صدای آرام است و این یک تکنیک در سبک‌های مدرن موسیقی به شمار می‌رود، شما واقعا نمی‌توانید بدون میکروفون از آن استفاده کنید.

اگر قصد اجرای زنده در یک محیط شلوغ را دارید، حتما از مناسب بودن صدای میکروفون اطمینان حاصل کنید و همچنین مطمئن شوید که دهان شما به اندازۀ کافی به میکروفون نزدیک است تا خواندن شما با صدای هوادار هم قابل شنیدن باشد.

برای اینکه بتوانید به درستی با صدای هوادار بخوانید :

اگر می‌خواهید استفاده از صدای هوادار را تجربه کنید، از آموزش‌ها و کلاس‌های صداسازی بهره ببرید. یک مربی صداسازی به شما کمک خواهد کرد که ضمن استفاده از این تکنیک، از صدای خود محافظت کنید.

با آموزش صداسازی، شما تبدیل به خواننده‌ای منعطف‌تر خواهید شد، بدون اینکه سلامت صدایتان را در معرض خطر قرار دهید، حتی اگر با کمی هوای اضافه بخوانید!

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ اِلاینا آر(خواننده و معلم صدا در “فورت وِین”)

 

3 5 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید