سوالات متداول

 1. آیا روش صداسازی برای کسی‌که می‌خواهد پاپ بخواند با کسی که سنتی می‌خواند، فرق دارد؟ یا صداسازی در تمامی سبک‌های موسیقی یکسان ست؟

  سلام

  این سوال به تفاوت صداسازی در سبک‌های مختلف موسیقی اشاره دارد. در ابتدای مسیر هیچ فرقی نمی‌کند اما بعد از یاد گرفتن اصول اولیۀ صداسازی، سبک موسیقی هنرجو برای تقویت قسمت‌های مختلف صداش مهمو در انتخاب تمرینات موثر است.

 2. آیا تمرینی برای صداهای نفس‌آلود وجود دارد تا هوای اضافی موجود در صدا را حذف کند؟ و آیا داشتن پلیپ در این مسئله تاثیری دارد؟
  سلم بله پلیپ حتما تاثیرگزار است. اما در صداهای نفس‌آلود اول باید منشاء آن مشخص شود: یعنی در ابتدا از سلامت تارهای صوتی مطلع شویم، اگر سالم بود سپس وارد تمرینات تکنیکی و اصلاحی می‌شویم.
 3. سیگار کشیدن چه اثری بر آواز خواندن دارد؟

  سلام

  سیگار کشیدن حتما به صورت مستقیم و غیر مستقیم به حنجره آسیب می‌رساند. سیگار می‌تواند باعث خونریزی تارهای صوتی، لارنژیت، پولیپ، ناجل، تغییرت پیش سرطانی، بیماری‌های ریه، ضخامت تارهای صوتی و کاهش نعطاف گسترۀ صوتی شود.

 4. روش تمرین کردن برای رسیدن به یک تحریر چابک و منعطف چگونه است؟

  سلام

  تحریر یکی از پیچیده‌ترین اتفاقات در سیستم صدا است. در کمتر از یک ثانیه همزمان چند اتفاق با هم  میفتد. بدون تقویت همین محدوده‌های صدایی که بهتون معرفی کرده بودم و همچنین تربیت عضلات حنجره، شما نمی‌توانید به تحریر درست و چابکی برسید.

 5. چه تمریناتی برای خارج نشدن حنجره از حالت اعتدال موقع اوج خوانی، وجود دارد؟

  1-تمریناتی که همزمان با حفظ حالت حنجره پایین در تولید صدا و ملودی‌های متنوع تشکیل می‌شود. به طور مثال تمریناتی مانند "باب" و حفظ حنجره پایین، در ملودی‌های پنج‌تایی بالارونده، شروع از منطقه امن صدا در صدای سینه تا قبل از پل اصلی (می چهارم).

  2-کلیۀ تمرینات  rvt که منجر به اصلاح جای صدا و تشدید درست آن می‌شود.

  و اما نکته‌ای که نباید از آن غافل بشویم این است که بالا آمدن حنجره حتما دلایلی دارد و معمولا نشان از ضعف تکنیکی و یا عضلانی است که آن‌ها هم باید بررسی شود و یک برنامۀ تمرینی چندماهه نیاز دارد.

 6. آیا در موسیقی سنتی و اوج‌خوانی هم از هدویس استفاده می‌شود؟

  سلام

  هدویس یا صدای سر به تنهایی و بدون میکس با محدوده‌های دیگر، هنوز در سلیقه‌های موسیقایی ایرانی نیست. در آوازهای ایرانی، صداهای میکس که ترکیبی از هدویس با چست (صدای سر و صدای سینه) یا استفاده از هدویس و فرنجیل است، بیشتر استفاده می‌شود.

 7. چرا با وجود اینکه بیشتر از یکسال است که آواز سنتی کار می‌کنم، اما هنوز نتوانسته‌ام اوج بخوانم؟

  سلام

  اگر حنجره‌ی شما مشکلی ندارد و شما نمی‌توانید اوج بخوانید، احتمالا مسیر درستی برای رسیدن به اوج‌خوانی انتخاب نمی‌کنید.

  1-باید صدای هدویس خودتان را تقویت کنید.

  2-باید با شناخت کافی به محدودۀ فرنجیل برسید.

  نکته : لطفا برای اوج خواندن، فریاد نزنید.

 8. می‌خواهم بدانم که غیر از پرهیزهای غذایی، آیا تمرین‌هایی هم برای کاهش اثر رفلاکس معده بر حنجره وجود دارد؟

  سلام

  اولین کار درمان رفلاکس معده است که معمولا با قرص‌هایی مانند امپرازول، پنتوپرازول، دمپریدون و ... انجام می‌شود، اما باید بدانید که مسیر ماندگارش تغییر سبک و شیوۀ زندگی شما است.

سوالات خودتان را در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان صداسازی وکالیرضا پاسخ دهند
 • 5 + 15 =
0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x
  سبد خرید