صدای خوانندگی

صدای خوانندگی

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 6 دی 1398

چگونه صدای خوانندگی خود را پیدا کنید؟

به عنوان یک خواننده، شما باید صدای آوازی خود را پیدا کنید تا در بازار موسیقی موفق‌تر باشید. آواز خواندن یک هنر است و اینکه تا چه حد خوب بخوانید، تا حد زیادی بستگی به این دارد که چگونه می‌توانید به بهترین صدای منحصر به فرد خود برسید.

 چرا باید صدای خوانندگی خود را پیدا کنید؟

صداها به سوپرانو، مزو، تنور و باس دسته‌بندی می‌شوند، اما این به این معنی نیست که شما باید به یکی از آن‌ها اکتفا کنید. می‌توانید توانایی‌های خود را گسترش بدهید و در محدودۀ وسیعی بخوانید. دسته‌بندی صدا فقط برای کمک به شما در پیدا کردن سطحی که می‌توانید در آن، بهتر بخوانید لازم است و فقط ذات و ماهیت صدای اولیۀ شما است نه صدایی که قرار است به آن برسید.

 عوامل موثر بر صدای خوانندگی شما چیست؟

عوامل اصلی که نوع صدای مناسب شما را تعیین و به شما در پیدا کردن صدای خوانندگی تان کمک می‌کنند، سن، رجیستر، قدرت صدا، تُن صدا و محدودۀ صدای شما است.

تاثیر سن بر صدای خوانندگی

صدا محصولی از فرآیندهایی است که تحت تاثیر ساختارهای آناتومیکی (شامل تارهای صوتی، پرده‌های صوتی، دهان و بسیاری اعضای دیگر) است. همینطور که سن شما بالاتر می‌رود، آناتومی شما نیز تغییر می‌کند، و همانطور که انتظار دارید، صدا نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار خواهد گرفت. شاید اگرصدایتان در نوجوانی ضبط می‌شد و در چهال سالگی‌تان پخش می‌شد، به نظر می‌آمد که این صداها متعلق به دو فرد مختلف است. 

تاثیر محدوده ی صدا بر صدای خوانندگی

محدوده‌ای که می‌توانید به راحتی در آن بخوانید، با بالاترین و پایین‌ترین نت‌هایی که می‌توانید اجرا کنید، تعیین می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که محدودۀ صدای خواننده را می‌توان در طی زمان گسترش داد. بسیاری از خوانندگان یاد می‌گیرند که چگونه محدودۀ صدای خود را وسیع کنند.

تاثیر طیف راحتی صدا (tessitura) بر صدای خوانندگی

بخشی در محدودۀ صدا است که خوانده می‌تواند در آن به بهترین شکل و بدون هیچ زحمتی بخواند. اگر دقت کنید، حتی در یک آهنگ، نت‌هایی وجود دارند که بر دیگر نت‌ها غالب هستند، این نت‌ها اغلب همان‌هایی هستند که خواننده با آن‌ها بیشتر راحت است. این محدوده‌ای است که شما در آن راحت‌تر هستید. بیشتر خوانندگان مشهور توانسته‌اند طیف راحتی (Tessitura) خود را به خوبی تشخیص دهند و اقدام به انتخاب آهنگ‌هایی کنند که قادر به اجرای آن‌ها به بهترین نحو هستند. بیشتر آهنگ‌های محبوب، مخصوص خود آن خواننده‌ها هستند و براساس بهترین محدودۀ قابل اجرای آن‌ها ساخته شده‌اند.

تاثیر تن صدا بر صدای خوانندگی

هر كس با تُنال صدای مشخصی كه به آن رنگ گفته می‌شود متولد می‌شود. رنگ تُنال را می توان با تیره، خشن، متالیک، زنگ‌دار، روشن یا تیز توصیف کرد. برای پیدا کردن نوع صدای خود باید رنگ صدای خود را بدانید. اگر رنگ صدایتان تیره است، می‌توانید به راحتی در محدودۀ باس بخوانید. و اگر رنگ صدای سبک‌تر و روشن‌تری داشته باشید، سوپرانو یا تنور برای شما مناسب‌تر خواهند بود.

تاثیر قدرت صدا بر صدای خوانندگی

قدرت صدای شما بر نوع کلی صدای شما تاثیرگذار است. برای مثال، باس ها و مزو ها صدای میانی قوی تری نسبت به سوپرانو ها و تنور ها دارند. از طرف دیگر، سوپرانوها یا تنورها، هد وُیس قویتری دارند اما این‌ها فقط پیش فرض و ماهیت قضیه هستند که امروزه صدای سینه میانی و هد برای تمام سبک‌های صدایی وجود دارد.

مراحلی که به شما در پیدا کردن صدای خوانندگی‌تان کمک می‌کنند:

دامنۀ صدای خود را پیدا کنید

محدودۀ صدای شما عضلۀ موسیقی شما را تعریف می‌کند. محدودۀ صدا، محدودۀ اکتاوهایی است که می‌توانید آن‌ها را از پایین‌ترین تا بالاترین، اجرا کنید. شما می‌توانید محدودۀ صدای خود را با خواندن یک نت پایین شروع کنید و به تدریج بالا بروید تا به بالاترین نت ممکن خود برسید.

 طیف راحتی (Tessitura) خود را پیدا کنید

نت هایی که اجرای آن‌ها برایتان راحت‌تر است، طیف راحتی یا tessitura  شما را تشکیل می‌دهد. برای پیدا کردن نوع صدای خود، باید طیف راحتی خود را در نظر بگیرید که بخشی از محدودۀ صدای شما است. محدودۀ صدای شما می‌تواند از طیف راحتی شما فراتر رود، اما کشف نقطه‌ای که با قدرت بیشتری در آن می‌خوانید مطمئنا به شما کمک می‌کند تا خوانندۀ بهتری باشید. لازم نیست خودتان را محدود کنید. شما همیشه می‌توانید طیف نت‌هایی که با قدرت بیشتر اجرا می‌کنید را با تمرین و آزمودن دائمی توانایی صدای خود، گسترش دهید. ترانه‌هایی که از خواندن آن‌ها بیشتر لذت می‌برید می‌تواند نشانه‌ای از طیف راحتی شما باشد. این احتمال وجود دارد که آن‌چه از خواندنش لذت می‌برید، همان چیزی باشد که بهتر و با قدرت‌تر می‌خوانید.

  ژانر و سبک خود را پیدا کنید

یک خوانندۀ خوب کسی است که انتخاب صحیحی در مورد نوع موسیقی که بهتر می‌تواند آن را اجرا کند، انجام دهد. ممکن است شما صدای بسیار خوبی داشته باشید و بهترین ملودی‌های شهر را بسازید، اما هنوز به جایی که می‌خواهید نرسیده باشید. بسیاری از خوانندگان به وضوح خارج از ژانرهای خود می‌خوانند و این می‌تواند به فعالیت حرفه‌ای آن‌ها ضربه بزند. به عنوان مثال، خواننده‌ای که صدای تو دماغی دارد، کاملا مناسب برای خواندن در ژانر کانتری است اما اگر آهنگ‌های آر.اند.بی  یا هیپ‌هاپ را بخواند، وحشتناک به گوش می‌رسد. ممکن است شما عاشق یک ژانر خاص باشید، ولی این لزوما به معنای این نیست که می‌توانید در آن ژانر، به‌خوبی بخوانید. بیشتر خوانندگان جوان می‌خواهند ژانرهایی را بخوانند که از کودکی از خواندن آنها لذت می‌برده اند، اما صدای آن‌ها برای ژانر دیگری مناسب است. در چنین شرایطی، اگر می‌خواهید به موفقیت برسید، صدای خود را دنبال کنید.

 آزمایش و تجربه کنید

از آن‌جا که شما از قبل در خوانندگی تمرین داشته‌اید، احتمال دارد دسته‌بندی صدای خود را تا الان تشخیص داده باشید اما صبر کنید چون کار ما هنوز تمام نشده است. باید روش‌های مختلف خواندن را امتحان کنید تا در مورد نوع صدای خود به نتیجه برسید. شما باید روی تقویت مهارت‌های خوانندگی خود از جنبه‌های مختلف متمرکز شوید و سازگاری صدایتان را با آن‌ها مشاهده کنید.

صدای ایده آل خوانندگی خود را تعیین کنید و آن را بهبود ببخشید

بسیاری از افراد بر اجرای گام‌ها تاکید دارند، اما فراموش می‌کنند که ملودی و جریان کلی آهنگ بسیار مهم است. شما باید از توانایی‌های خود نهایت استفاده را بکنید تا بهترین آن‌ها را پیدا کنید. اگر می‌توانید نت‌های گام را برای مدت طولانی نگه دارید، پس حداکثر استفاده را از این توانایی بکنید و اگر می‌خواهید آن‌ها را سریع بخوانید، تا زمانی که بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید، مشکلی نیست. فهمیدن این که چه کاری می‌توانید روی گام‌ها انجا دهید تا به ملودیِ آهنگ جذابیت بیشتری بدهید، به شما درانتخاب ژانری که برایتان بهترین است کمک خواهد کرد.

  بهترین Key را پیدا کنید

بسیاری از افراد بر اجرای key ها تاکید دارند، اما فراموش می‌کنند که ملودی و جریان کلی آهنگ بسیار مهم است. شما باید از توانایی‌های خود نهایت استفاده را کنید تا بهترین آن‌ها را پیدا کنید. اگر می توانید key ها را را برای مدت طولانی نگه دارید، پس حداکثر استفاده را از این توانایی کنید و اگر می‌خواهید آن‌ها را سریع بخوانید، تا زمانی که بتوانید این کار را به‌خوبی انجام دهید، مشکلی نیست. فهمیدن این که چه کاری می‌توانید روی key ها انجا دهید تا به ملودیِ آهنگ جذابیت بیشتری بدهید، به شما درانتخاب ژانری که برایتان بهترین است کمک خواهد کرد.

با صدای اشتباه نخوانید

اگر برای خواندن یک ترانۀ خاص تقلا می‌کنید، پس آن ترانه مناسب صدای شما نیست.  اگر در انتهای یک خط، نفس کم می‌آورید (با دهان باز نفس می کشید)، یا برای خواندنِ صدایی خاص، به صدایتان فشار می‌آورید، بدانید که هنوز جای کار دارید. شما باید با تلاش و پشتکار در صداسازی، بتوانید صدای خوانندگی خود را پیدا کنید.

 نویسنده: علیرضا پور استاد

برگرفته از مقالۀ جِیمز مَن (مربی صدا)

 

 

4.1 11 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید