راه‌های حفظ سلامتی صدا

راه‌های حفظ سلامتی صدا

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 3 آبان 1398

راه‌های حفظ سلامتی صدا چیست ؟

خواندن، مثل یک نوع  فعالیت ورزشی است. درست همانطور که ورزشکاران باید مراقب بدن خود باشند ، ما نیز به عنوان خواننده باید مراقب صدای خود باشیم. خواننده‌های زیادی هستند که شور و شوق زیادی برای خواندن دارند. با این حال، در این اشتیاق برای پیشرفت سریع، گاهی گوش دادن به صدای خودشان را  فراموش می‌کنند. همانطور که شما روزانه تا زمانی‌که بدنتان کشش دارد می‌توانید در باشگاه فعالیت کنید، در خوانندگی هم شما تا جایی‌که صدایتان نیازمند استراحت شود می‌توانید بخوانید. اگر به بدنتان گوش دهید، تمام علائم مورد نیاز را به شما می‌دهد. در این مقاله نکاتی را بررسی می‌کنیم تا با تلاش در رعایت آن‌ها، تارهای صوتی در وضعیت عالی نگهداری شوند.

صدای خود را سلامت نگه دارید :

آب‌رسانی حنجره چیست و برای حفظ سلامتی صدا چگونه باید حنجرۀ خود را مرطوب نگه دارید؟

حتما به شما گفته شده است که قبل از خواندن باید حنجرۀ خود را هیدراته کنید. دلیل اصلی هیدراته بودن حنجره قبل از خواندن این است که تارهای صوتی ما با یک لایۀ نازک مخاط پوشانده شده‌اند که برای ارتعاش نرم و راحت به آن نیاز دارند. هرچه این لایۀ مخاط روی تارهای صوتی نازک‌تر باشد، بهتر است. اگر دچار کمبود آب شوید، این لایه ضخیم‌ترمی‌شود و حرکت تارهای صوتی را مشکل‌تر می‌کند. ضخیم شدن لایۀ مخاطی همچنین می‌تواند باعث شود که دائم بخواهید گلوی خود را صاف کنید، که این باعث آسیب رساندن به تارهای صوتی می‌شود. اگر احساس می‌کنید که باید گلوی خود را صاف کنید، سعی کنید در برابراین  میل مقاومت کنید و درعوض، مقداری آب بنوشید، یا یک سرفه هوادار ملایم کنید تا خلط برطرف شود. نوشیدن مقدار زیادی آب، کاری است که برای نازک ماندن مخاط می‌توانید انجام دهید !

راه‌های دیگر آب‌رسانی در سلامتی صدا:

اگر نوشیدن آب را دوست ندارید، دمنوش‌های گیاهی، آب طعم‌دار یا خوراکی‌های حاوی آب زیاد (هندوانه ، خیار و غیره) را امتحان کنید، اما در مورد نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی احتیاط کنید، زیرا به جای آب‌رسانی به تارهای صوتی، آن‌ها را خشک می‌کنند. اسپری‌های خوبی هم برای حلق و بینی وجود دارند که به روان کردن تارهای صوتی کمک می کنند.

همچنین توصیه می‌شود که در اتاق خود یک دستگاه بُخور(مرطوب‌کنندۀ هوا) داشته باشید، مخصوصا در هنگام خواب. این دستگاه، میزان رطوبت موجود در هوای اتاق را که اغلب به دلیل وجود بخاری و دستگاه‌های تهویه خشک است، افزایش می‌دهد. اگر شما با دهان باز می‌خوابید این مرطوب‌کنندۀ هوا برای شما مفید خواهد بود چرا که احتمالا تمام شب هوای خشک را تنفس کرده‌اید. اگر گلوی شما صبح‌ها بعد از بیدار شدن خشک است،  نشان دهنده ی این است که به یک دستگاه مرطوب کنندۀ هوا، نیاز دارید.

برای سلامتی صدای خود چگونه از تارهای صوتی  به‌درستی استفاده کنید؟

حالا که می‌دانید چگونه تارهای صوتی خود را مرطوب نگه دارید، در مورد استفاده از تارهای صوتی صحبت می‌کنیم. اینجاست که توصیه می‌شود به صدای خود گوش دهید. هنگامی که می‌خوانید، تارهای صوتی شما در مقابل یکدیگر شروع به ارتعاش می‌کنند تا اصوات مختلفی ایجاد کنند. اگر با تکنیک نادرست آواز بخوانید یا بیش از حد از صدای خود استفاده کنید، تارهای صوتی می‌توانند شروع به متورم شدن کنند. بدن شما با علائم هشداردهنده مانند خش در صدا یا هوادار شدن صدا به شما خبر می‌دهد که این تورم آغاز شده است. وقتی تارهای صوتی متورم می‌شوند، بسته شدن برایشان سخت‌تر می‌شود، به همین دلیل صدا هوادار می‌شود.

چطور می‌توانید تورم تارهای صوتی خود را درمان کنید؟

درمان تورم تارهای صوتی، استراحت صوتی است، یعنی صحبت نکردن و حتی نجوا نکردن. این موثرترین روش برای کاهش تورم است. در این مورد هم شما باید به هشدارهای بدن خود گوش کنید. پس اگر اجرای خوانندگی داشته‌اید و تازه تمام شده است، و احساس خستگی صدا می‌کنید، بلافاصله اقدام به صحبت کردن با صدای بلند در یک مهمانی شلوغ نکنید!

همچنین اجرای تکنیک مناسب در تولید صدا می‌تواند از تورم تارهای صوتی و صدمۀ صوتی جلوگیری کند. حتماً یاد بگیرید که چگونه به جای کشش بیش از حد صدای سینه به سمت بالا، صدای میکس تولید کنید. آواز خواندن با صدای سینه مثل یک حرکت ورزشی حساس است و در صورت انجام ناصحیح، آسیب‌رسان است. با کمک یک معلم صداسازی، صدای میکس خود را پیدا کنید.

کدام محدودۀ صوتی برای صحبت کردن بهتر است؟

نحوۀ استفادۀ شما از صدای صحبت کردنتان خیلی مهم است. این روزها خانم‌های بسیاری هستند که با “صدای برشته” یا “وکال فرای” صحبت می‌کنند، صدایی مثل قیژقیژ چوب قدیمی که درقسمت صدای سینه استفاده می‌شود. چست ویس یا صدای سینه، پایین‌ترین وکال رجیستر است. بنابراین ارتعاش تارهای صوتی در این ناحیه بسیار آهسته است. از وکال فرای می‌توان در موقعیت‌های خاص و در حد اعتدال استفاده کرد. ممکن است استفادۀ شما از وکال فرای در خواندن عمدی نباشد، اما بسیاری از خانم‌ها تحت تاثیر شنیدن این صدا در آهنگ‌های پاپ یا در حرف زدن دیگران، از این شیوه تقلید می‌کنند. اولین قدم برای رفع چنین مشکلی این است که آگاهانه انجامش دهید.

هنگام صحبت از رزوناتورهای صدایتان استفاده کنید :

هنگام بازدم، اجازه دهید کلمات از دهان شما به هوای بیرون هدایت شوند. گرچه تعداد آقایانی که از وکال فرای استفاده می‌کنند زیاد نیست ، اما آقایان نیز باید در مورد صدای صحبت کردن خود احتیاط کنند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که طنین صدا در قسمت ماسک صورت است. درست‌تر صحبت کردن نه تنها موجب سلامت بهترِ صدا می‌شود، بلکه خواندن شما را نیز بهبود می‌بخشد.

تمرینات عالی و خواندن را ادامه دهید ، اما در طول این مسیر، بهترین مراقبت را از صدای خود داشته باشید. حتما تفاوت را خواهید شنید!

نویسنده: علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ جولی بروکس (معلم صداسازی در مرکز مربیگری صدای نیویورک)

 

 

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید