پشتکار در صداسازی

پشتکار در صداسازی

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 7 بهمن 1398

یاد بگیریم تا بهتر بخوانیم :

آواز خواندن بسیار شگفت‌انگیز است. چه کسی هست که نمی خواهد یاد بگیرد بهتر بخواند؟ فکر می‌کنم بیشتر شما در مقالۀ پشتکار در صداسازی به دنبال مشاوره در مورد چگونگی بهتر خواندن هستید. در مقالۀ پشتکار در صداسازی می خواهم در مورد اهمیت رویکرد شما در خوانندگی صحبت کنم.

یاد بگیریم در صداسازی و خوانندگی دچار سرخوردگی نشویم :

ما در یک دنیای پر سرعت زندگی می‌کنیم. با وجود تکنولوژی همیشه در حال تحول در دسترس ما، رسیدن سریع به اهداف عادی شده است. تسلط بر هر ساز و به ویژه صدا چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. با این حال متاسفانه شاهد آن هستیم که بسیاری از هنرجویان جوان حوزۀ صداسازی و خوانندگی، وقتی که نمی توانند بعد از اولین جلسۀ کلاس آواز خود مثل بیانسه صدای خود را بلت ( مثل یک خوانندۀ حرفه‌ای با صدای میکس اجرا کنند) کنند، دچار سرخوردگی می‌شوند.

 

عملکرد حافظۀ عضلانی را در صداسازی و خوانندگی بدانیم :

مطمئنا بسیاری از شما با اصطلاح “حافظۀ عضلانی” آشنا هستید. بر خلاف آنچه که از این نام پیداست، این عضلات ما نیستند که کارهایی که ما انجام می‌دهیم را به خاطر می آورند، بلکه مغز ما است. مغز ما از طریق تکرار، وظایف خاصی را به خاطر می‌آورد و سیگنال‌هایی را به عضلات ما ارسال می‌کند. همانطور که در حال تایپ این مقاله هستم، انگشتان من روی کیبورد کلیک می‌کنند و به این فکر نمی‌کنم که کلیدهای مختلف کجا هستند. از آنجایی که من کارهای تایپ بسیاری کرده‌ام، اکنون می‌توانم این کار را در یک سطح کاملا ناخودآگاه انجام دهم. این یک نمونه از حافظۀ عضلانی است. مطمئنا شما مثال‌های زیادی از کارهایی سراغ دارید که بارها و بارها آن‌ها را تمرین کرده‌اید تا جایی که برایتان راحت‌تر شده‌اند. راه رفتن و صحبت کردن در کودکی را نیز به همین شکل یاد گرفته اید!

عملکرد حافظۀ ماهیچه‌ای را در صداسازی و خوانندگی بدانیم :

از آنجا که تارهای صوتی ما از عضله تشکیل شده‌اند، بدیهی است که هنگام یادگیری آواز خواندن، حافظه ماهیچه‌ای وارد عمل می‌شود. به همین دلیل است که باید پنج تا شش بار در هفته تمرین‌های صداسازی خود را انجام دهیم. تمریناتی که مربی صداسازی به ما می‌دهد، به احتمال زیاد تمرین‌های تکراری در بالا و پایین یک گام هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با تمرین بیشتر در صداسازی بهترین نتیجه را می‌دهند. بعد از اینکه بارها و بارها این هماهنگی‌های آوازی را تمرین کردیم، برایمان آسان‌تر می‌شوند. بیایید به مثال راه رفتن برگردیم. زمانی که کودک بودیم، واقعا مجبور بودیم روی راه رفتن تمرکز کنیم، اما اکنون حافظۀ عضلانی ایجاد شده است و ما بدون فکر راه می رویم.

حافظۀ عضلانی بد خود را در صداسازی و خوانندگی تغییر دهیم :

یکی از سخت‌ترین موارد برای تغییر دادن، حافظه ی عضلانی بد است. بسیاری از خوانندگان مشغول تمرین عادت‌های بد هستند، چه آواز خواندن زیاد بدون آموزش و چه با آموزش ضعیف. احتمالا در این موارد هنگام خواندن عضلات اشتباهی را به کار می‌گیرند. اغلب اوقات، خوانندگان به طور غیر ضروری عضلات فک و گردن خود را درگیر می‌کنند. برای تصحیح این مورد، قبل از آموزش جدید باید حافظۀ عضلانی بد را خنثی کرد. این کار می‌تواند روند طاقت‌فرسایی داشته باشد، اما تمرین مداوم قطعا می‌تواند این عادت‌ها را تغییر دهد.

در همه حال مشغول یادگیری و پیشرفت در خوانندگی باشیم :

اینجاست که صبر وارد عمل می‌شود. یادگیری آواز چیزی نیست که انتظار داشته باشیم در چند درس آن را فرا بگیریم. من در تمام زندگی‌ام مشغول خوانندگی بوده‌ام و هنوز هم در همه حال مشغول یادگیری و پیشرفت در خوانندگی هستم. علاوه بر این‌که حافظۀ عضلانی نیاز به زمان دارد، صدای ما نیز ظریف و شکننده است. ما نمی‌توانیم ساعت‌ها بدون وقفه جوری تمرین کنیم که با سایر سازهای موسیقی تمرین می‌کنیم. صدا فقط کاری که از دستش بر می‌آید را انجام می‌دهد.

خوانندگی می‌تواند ما را تغییر دهد :

یادگیری خوانندگی یک تجربۀ بسیار لذت‌بخش است و می‌تواند ما را بیش از آنچه تصور می‌کنیم تغییر دهد. با این حال، اگر انتظار دیدن نتیجه را داریم، باید در مورد مطالعات و یادگیری خود در خوانندگی جدی باشیم. تمرین مداوم در صداسازی و خوانندگی مهم است و باید به آرامی پیش برویم. مانند هر سفر دیگری، در خوانندگی و صداسازی نیز لحظات عالی و لحظات سخت وجود خواهند داشت.  باید بدانیم که همۀ این‌ها بخشی از پروسه است. ما باید هر جلسۀ آموزشی و تمرین خوانندگی را با تمرکز، اشتیاق و صبر برگزار کنیم. باید ریسک‌پذیر باشیم و حتی شکست بخوریم. از همه مهم‌تر، باید به‌طور مداوم به خودمان یادآوری کنیم که این یک پروسه است.

 

از سفر خوانندگی لذت ببریم!

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ جولی بروکس (معلم صداسازی در مرکز مربیگری صدای نیویورک)

 

3.3 4 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید