اهمیت تمرینات صداسازی در خوانندگی

اهمیت تمرینات صداسازی در خوانندگی

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 3 آبان 1398

کجا باید تمرینات صداسازی را انجام دهیم؟

بیایید با مکان شروع کنیم. پیدا کردن فضایی برای تمرینات صداسازی که در آن احساس رهایی و عدم محدودیت کنیم بسیار مهم است. در مسیر ساخت صداهای گوش‌نواز، مطمئناً صداهایی را هم خواهیم ساخت که چندان گوش‌نواز نیستند. اگر مکان تمرین ما جایی باشد که نگران شنیده شدن یا قضاوت شدن توسط دیگران هستیم، تمرین ما چندان موثر نخواهد بود. داشتن پیانو یا هر ساز دیگری در حین تمرین برای پیدا کردن نت‌ها مفید است، هرچند ضروری نیست.  همچنین اگر در محل تمرین خود یک آینۀ قدی داشته باشیم تا بتوانیم ژست و وضعیت بدنی خود و هر حالت و تنش غیر ضروری که در بدن ما در حین خواندن وجود دارد را ببینیم، بسیار عالی است. مقداری آب هم در دسترس داشته باشیم تا بتوانیم به بدنمان آب‌رسانی کنیم!

مدت زمان تمرینات صداسازی چقدر باشد؟

پاسخ این سؤال بسته به سطح ما و اینکه چه مدت است می‌خوانیم، کمی متفاوت است. من معمولاً به هنرجویان 30-45 دقیقه تمرین در هر جلسه را توصیه می‌کنم. با این حال، این فقط یک پیشنهاد است و قطعا می‌توانیم کمتر یا بیشتر از این تمرین کنیم. برای رسیدن به نتیجۀ ایده‌آل باید پنج تا شش روز در هفته تمرین کنیم. از آنجا که ما در خوانندگی در حال تمرین دادن عضلات هستیم ، ممارست در تمرین نقش کلیدی دارد. چرا که می‌خواهیم عضلات را به انجام کاری عادت دهیم که با آنچه در حال حاضر انجام می‌دهند فرق دارد. سعی کنیم برای این تمرینات در تقویم شخصی خود برنامه‌ریزی کنیم تا حتما انجام شود. به خاطر داشته باشیم که ما به عنوان خواننده، برخلاف نوازنده‌ها، در حال آموزش ماهیچه‌های خود هستیم. از آنجا که صدای ما، ساز ما محسوب می‌شود، باید نهایت مراقبت را از آن به عمل آوریم. صدای ما تا زمانی که نیاز به استراحت پیدا کند، می‌تواند کارآمد باشد. اگر بعد از تمرین، متوجه گرفتگی یا هوادار بودن صدایمان شدیم، یعنی بیش از حد تمرین کرده‌ایم و زمان استراحت است. تمرین ما نباید به نقطه‌ای برسد که صدایمان در این حد خسته شود. به بدنمان گوش دهیم!

زمانی‌که برای تمرینات صداسازی صرف می‌کنیم را جدی بگیریم.

داشتن ذهنیت صحیح در تمرینات صداسازی چیست ؟

بعد از پیدا کردن وقت مناسب و جای راحت برای تمرین، داشتن ذهنیت صحیح نیز برای یک جلسه ی تمرینی عالی در صداسازی لازم است. ما باید اهدافی داشته باشیم که در طول تمرینات صداسازی به دنبال تحقق آن‌ها باشیم و تمرکز خود را روی آن اهداف بگذاریم. کیفیت از کمیت مهم‌تر است. وسایلی که تمرکز ما را به هم می‌زنند (رایانه، تلویزیون، تلفن همراه و غیره) را از محل تمرین خود دور یا حداقل آن‌ها را خاموش کنیم. در مدتی که به تمرین اختصاص داده‌ایم نباید همزمان کار دیگری کنیم. همچنین بهتر است هنگام تمرین بایستیم، چرا که ساز ما که همان صدای ماست در این حالت در بهترین وضعیت خود قرار دارد. زمان تمرین، فرصتی است تا  ذهنمان را از مشکلات دیگر در زندگی دور کنیم و فقط روی موسیقی متمرکز باشیم. همین که سعی کنیم و اجازه ندهیم اضطراب مربوط به مسائل دیگر در طول تمرین به ذهن ما وارد شود، خودش مثل یک مراقبه است. وقتی تمرکز خود را حفظ می‌کنیم، زمان تمرینمان باارزش‌تر می‌شود.

اهمیت گرم کردن صدا در تمرینات صداسازی چیست؟

حتما تمام جلسات تمرین خود را با گرم کردن صدا شروع کنیم. همان‌طور که تمرین در باشگاه را با مقداری حرکات کششی ملایم و کاردیوی سبک آغاز می‌کنیم، همین کار را هم باید در ابتدای جلسۀ تمرین خوانندگی خود انجام دهیم تا صدایمان آسیب نبیند. مطمئن‌ترین روش برای تمرین این است که کلاس‌های آواز خود را ضبط کنیم و در تمرینات صداسازی، همراه با درس‌های ضبط شده بخوانیم. با این روش ما کاملا می‌دانیم که در چه گامی باید بخوانیم و می‌توانیم تمام توجه خود را روی تکنیک بگذاریم. خوب است بدانیم هر تمرین را به چه دلیلی انجام می‌دهیم. اگر ما بدون هیچ فکری تمرین می‌کنیم و نمی‌دانیم که معنی و هدف هر تمرین چیست، تمرینات چندان موثری نخواهیم داشت. اگر مطمئن نیستیم که چرا مربی صداسازی ما تمرین خاصی را به ما داده است، از سؤال کردن نترسیم. پس از پایان خواندن با تمرین‌های ضبط شده، می‌توانیم کار روی آهنگ خود را شروع کنیم. مطمئن شویم که آهنگ خود را در گام صحیح می‌خوانیم تا به صدای خود آسیب نزنیم!

توصیۀ آخر :

در آخر، توصیه‌ می‌شود که حتما ذهنیت و نگرش مثبث خود را حفظ کنیم. یادگیری آواز خواندن کار ساده‌ای نیست و به زمان و پشتکار در صداسازی نیاز دارد. ممکن است احساس آسیب‌پذیری کنیم، اما نتیجه‌ای که می‌گیریم، بسیار فراتر از این سختی‌ها است. تغییرات در صدا یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نیازمند تمرین مداوم است. افراد زیادی در خواندن استعداد دارند، اما پیگیری و ممارست مهمترین اصل در آموزش خواندن و رسیدن به صدای خوانندگی است. تمرینات خود را ادامه دهیم!

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ جولی بروکس (معلم صداسازی در مرکز مربیگری صدای نیویورک)

3.5 2 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
4 نظرات
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments

درود و سپاس فراوان استاد گرامی ما
مطالب و مقالات شما
بسیار بسیار راه گشا و مثمر ثمر است

بانو

واقعاً ممنونم

    4
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید