اهمیت جنس و رنگ صدا در خوانندگی

اهمیت جنس و رنگ صدا در خوانندگی

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 28 اردیبهشت 1399

جنس و رنگ صدا در خوانندگی چه اهمیتی دارد ؟

اگر می‌خواهید رنگ صدای خود را در خوانندگی بهبود ببخشید، باید اجزای یک رنگ و تن صدای خوب و بد را درک کنید. اصطلاح تن یا رنگ و جنس صدا،  به صدای خوانندگی یا موسیقیایی اشاره دارد که روی زیر و بمی، قدرت و کیفیت متمرکز است و شامل انواع مختلف تولید صدا است. در اینجا، ما روی صدای خوانندگی شما تمرکز می‌کنیم.  ( در این مقاله  اکثرا تن ، رنگ و جنس صدا ،  مترادف و جایگزین هم شده اند )

نوع صدای هر شخص، منحصر به خود اوست. با این حال، همه می‌توانند با تمرین منظم، رنگ صدای خاصی را در خوانندگی پرورش دهند. تُن صدا در خوانندگی، کیفیت صدایی است که شما ایجاد می‌کنید که معمولاً با عنوان‌های خالص، لطیف ، شفاف، زنگدار ، ملایم یا خشن توصیف می‌شود.

تُنِ خوانندگی در کیفیت صدای شما چه اهمیتی دارد؟

حقیقت این است که پاسخ دادن به سوال “تُن صدای خوب چیست” دشوار است. اما اگر سعی کنید آن را در خالص‌ترین شکل تصور کنید، یک صدای خوش رنگ و جذاب  با تکنیک های صداسازی خوب تولید می‌شود. اگر قدرت صدای خود را تنظیم و تراز کنید، تُن پایدار و خوشایندی خواهید داشت. شما می‌توانید با این فرآیند بازی کنید و ایجاد تغییرات جدید را امتحان کنید تا نتیجه‌ای شگفت‌انگیزتر بگیرید.

اجزای یک تکنیک صداسازی خوب و هدفمند که یک صدای عالی را ایجاد می‌کند شامل رجیسترهای متعادل و یک تکنیک نفس‌گیری کارآمد است. معلومات و شناخت خوب از منبع رزونانس شما و تسلط بر حنجره و فشرده‌سازی کافی روی تارهای صوتی نیز از دیگر اجزای یک تکنیک خوب هستند.

آیا جنس و رنگ صدا همان رزونانس صداست؟

اصطلاح رنگ و تن صدا به توانایی تعیین تفاوت بین یک صدا با صدای دیگر یا یک ساز با ساز دیگر اشاره دارد و با کلمات زیر توصیف می شود: گرم، زنگ دار، روشن یا تیره.

برای مثال تفاوت بین ویولن و پیانو در این است که نواختن آن‌ها میزان صدا و زیر و بمی یکسانی را تولید می‌کند، اما در تُن‌های مختلف. پیانو تن گرم تولید می‌کند، درحالی که ویولن تن روشن دارد. با این حال، تُن صدا را با بلندی صدا یا زیر و بمی آن اشتباه نگیرید.

حتی اگر دو خوانندۀ مختلف در حال خواندن آهنگی با بلندی صدای مشابه و زیر و بمی مشابه باشند، بازهم می‌توانید از طریق تن صدا و رنگ صدایشان، تفاوتشان را متوجه شوید.

به یاد داشته باشید که احساسات یا حال و هوایی که می‌خواهید ابراز کنید، تن صدای شما را تغییر می‌دهد. در این فرآیند، رزونانس، تُن شما را خلق می‌کند.

رزونانس صدا چگونه بر رنگ صدای شما تاثیر می‌گذارد؟

 • رزونانس شامل ارتعاشاتی است که با استفاده از دهان، بینی و گلوی شما تن صدا را ایجاد می‌کند.
 • اگر می‌خواهید صدای خاصی را بسازید، ابتدا به نوع قسمت‌هایی فکر کنید که برای ساخت آن صدا استفاده می‌کنید.
 • از طرف دیگر، اگر می‌خواهید از یک خوانندۀ سبک کانتری تقلید کنید اما شبیه یک خواننده با سبک دیگری می‌خوانید، باید متوجه این تفاوت بشوید و بدانید که مسیر را اشتباه می روید.
 • حس کنید که مغز شما چگونه تنفس شما را کنترل می‌کند و شما چگونه از شکل‌های مختلف ماهیچه‌هایتان برای ساختن تن‌های مختلف استفاده می‌کنید.
 • با ااستفاده از انرژی و تلاش، صدای خود را به تنفستان متصل کنید تا تُن خوبی بسازید.
 • با تُن‌های شفاف صدا ، ارتعاشات قوی را تولید می‌کنید که می‌توانید آن‌ها را بسته به بالا یا پایین بودن نت، روی سر یا تمام صورت خود حس کنید.

اهمیت رنگ صدا در خوانندگی

چطور جنس صدای خود را با استفاده از تمرین تنالیته‌ی صدا، شیرین کنید ؟

با تمرینات تنالیتۀ صدا می‌توانید به کیفیت حرفه‌ای در تن صدا برسید. اما چگونه می‌توانید تن صدای خوبی داشته باشید؟

وضوح و شفافیت صدای شما در تن صدایتان شامل دو بخش اصلی زیر است:

 1. منبع تن صدای شما
 2. تارهای صوتی شما که شامل فضاهایی است که صدا در آن‌ها طنین‌انداز می‌شود: در گلو، سر یا دهان.

برای ایجاد یک صدای غنی و خوب، شما باید:

تن صدای خود را متعادل کنید :

 1.  تن صدای واضح و با کیفیت را از طریق تارهای صوتی خود تولید کنید.
 2. سعی کنید رزونانس صدای خود را در گلو، سر و دهانتان متعادل و پایدار کنید.
 3. راه ایجاد تعادل در تن صدای شما، انجام تمرینات صحیح صداسازیست که برای این موضوع طراحی شده‌اند.
 4. اگر حنجرۀ شما بسیار به بالا یا پایین حرکت می‌کند، پس درست نمی‌خوانید.
 5. صدا در تارهای صوتی تولید شده و در سر، دهان و گلوی شما به سمت بالا حرکت می‌کند، بنابراین کیفیت تن صدایتان بسته به تعادل هر حفره تغییر می‌کند.
 6. رزونانس‌ها، یاهمان میزان صدایی که در سر، دهان و گلوی شما طنین‌انداز می‌شود را متعادل کنید.
 7. برخی از تمرینات تنالیتۀ صدا می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه این نسبت‌ها را تفکیک کنید و کیفیت تن صدایتان را جوری که می‌خواهید تغییر دهید.
 8. شما می‌توانید رزونانس صدا را هنگام آواز خواندن، با انجام تمرین‌های مناسب، متعادل کنید. اگر این را یاد بگیرید، صدایی غنی و متعادل خواهید داشت که در خواندن تمامی نت‌ها کیفیت تن صدای خوبی دارد.
 9. شما می‌توانید با تن‌ها و رنگ‌های مختلف صدا آواز بخوانید.
 10. با تمرکز روی ارتعاشات و حسی که هر نت ایجاد می‌کند، رنگ صدای خود را متعادل کنید.
 11. وقتی دامنۀ کامل صدای خود را اجرا می‌کنید، متوجه تغییراتی در تعادل رزونانس‌های صدا می‌شوید. پایین‌ترین نت‌ها بیشتر در دهان و گلو حس می‌شوند، در حالی‌که نت‌های بالاتر بر روی سر تأثیر می‌گذارد و به میزان کمتری در دهان حس خواهند شد.

تمرینات مربوط به کنترل و تعادل رنگ صدا در خواندن را انجام دهید :

شما می‌توانید تن خواندن خود را با صاف ایستادن کنترل کنید. سپس، ریه‌های خود را با هوا به شکلی بسیار عمیق پر کنید، جوری‌که مجبور شوید همزمان با فشار دادن دیافراگم به داخل، دنده‌های خود را به بیرون هول دهید. دنده‌های خود را در همین وضعیت نگه دارید، در حالی که شانه‌ها و دیافراگم شما به پایین کشیده شده‌اند و اجازه دهید هوا به صورت آهسته جریان پیدا کند.

در کنترل صدای خواندن، باید حنجره و گلو ریلکس باشند و ساپورت تنفس خود را حفظ کنید. بسیاری از خوانندگان با خواندن محدوده‌ای بین 16 تا 20 نت راحت هستند. خواننده‌های سوپرانو و مزوسوپرانو با نت سل سوم، خواننده‌های آلتو و تنوراز دو سوم،  باریتون‌ها از نت لای سوم و باس‌ها از فای سوم تمرین را شروع می‌کنند. ( ولی شما خیلی دربند این اسامی و محدوده های صوتی نباشین )

تمرینات مربوط به پرورش تن صدا را انجام دهید :

سعی کنید محدودۀ صدایتان را با استفاده از یک پیانو، گیتار یا کیبورد تعیین کنید. نت دوی میانی را روی پیانو بنوازید و بخوانید. حالا نت به نت پایین‌تر بروید و بخوانید و به پایین‌ترین نتی که می‌توانید اجرا کنید و نگه دارید برسید. اگر این تمرین را روزانه قبل از اجرا انجام دهید به تقویت دیافراگم شما و گسترش ظرفیت شش‌ها کمک می‌کند.

متوجه خواهید شد که وقتی صدای پر و دارای رزونانس را درگام‌های مختلف می‌خوانید چگونه به گوش می‌رسد. برای شناسایی رزونانس سعی کنید هوای در حال چرخش را در حفره‌های گلو، بینی و دهان خود تصور کنید. از پیانو به عنوان راهنما استفاده کنید و سعی کنید گام‌های مختلفی را بخوانید تا خود را در جهت خواندن با تن مناسب تمرین دهید.

در نت‌های بالا، رنگ صدای بهتر ایجاد کنید :

در خواندنِ نت‌های بالا، با استفاده از تن آوازی خود، می‌توانید از دیافراگم خود برای افزایش هوایی که در اختیار حنجره قرار میگیرد استفاده کنید. برای استفاده درست ازاین حجم هوایی ،در این کار باید گلوی خود را مرتب باز کنید چون وقتی نفس خود را با حنجره‌تان فشرده می‌کنید، صدایی تولید می‌کنید که گویی تحت فشار و اجبار قرار دارید. وقتی احساس کردید که صدا به درستی در سینۀ شما مرتعش شده است، می‌توانید به طور موثری از آن در اجرای نت‌های بالا استفاده کنید.

شما با تمرین نحوۀ ایجاد مصوت‌های واضح و پرورش تنفس عمیق کنترل شده، می‌توانید برهوادار بودن صدا غلبه کنید. ممکن است با این مشکل مواجه شوید که فضاهای مورد استفاده در تنفس شما، فقط برای رسیدن به رزونانس بهتر استفاده می‌شوند.  به همین دلیل مهم است که دائم فضای گلوی خود را باز کنید و زبان خود را ریلکس کنید تا تن صدای عالی بسازید.

 

جنس و رنگ صدا در خوانندگی

چگونه از تکنیک‌های صداسازی برای ساخت و بهبود یک صدای کامل استفاده کنید ؟

چست ویس و هد ویس خود را شکل دهید و از آن‌ها به درستی استفاده کنید :

خواننده‌ها معمولا ترکیبی از صدای سر و سینه را برای داشتن یک صدای کامل و درست استفاده می‌کنند. با این حال، این ترکیب صدای سینه و صدای سر باعث سردرگمی و سرخوردگی هم برای خوانندگان آماتور و هم حرفه‌ای می‌شود. اما هنگامی‌که بتوانید با تمرین مداوم این کار با بدون مشکل انجام دهید، خواهید دید که ساختن این صدا به صورت اتوماتیک و مانند حرف زدن معمولی امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید در حالتی ریلکس صدای خود را کنترل کنید. در این فرآیند، بخش‌هایی از سر یا گلو (که صدا در آن‌ها رزونانس پیدا میکند) و نحوۀ کنترل نفس، نقش مهمی ایفا می کنند. تنظیم و کنترل کردن تنفس، شما را قادر می‌سازد تا تن صدایی غنی و کامل در وسیع‌ترین محدودۀ ممکن داشته باشید.

استفاده از ترکیب صدای سینه و صدای سر، راهی عالی برای داشتن بهترین تن صداست. بنابراین اگر یک صدای عالی می‌خواهید، تمریناتی را انجام دهید که شما را برای یادگیری استفادۀ صحیح از صدای سینه و صدای سر و عبور از پلهای صوتی آموزش می‌دهند.

از صدای میکس در پرورش صدای خوانندگی استفاده کنید :

به خاطر داشته باشید که توانایی رزوناتورها برای  رسیدن به صدای خوانندگی بسیار مهم است. اگر به خواننده‌های مختلف که صداهای بالایی دارند گوش کنید، متوجه می‌شوید که هرکدام از آن‌ها صدای آوازی منحصر به فردی را ارائه می‌دهد.

می توانید این تمرین ساده را برای درک قدرت رزونانس در قسمت‌های مختلف سر، در مکانی ساکت و آرام انجام دهید. با انگشت خود، به آرامی روی استخوانی که بین لب بالایی و بینی شما قرار دارد بزنید. در این حالت می‌توانید صدای سبکی که از این ضربه زدن تولید می‌شود را بشنوید. بعد از آن، همان انگشت را روی پُل بینی خود بزنید. سپس روی پیشانی خود ضربه بزنید، زیر خط رویش مو و همزمان به صدایی که تولید می‌شود گوش کنید.

چگونه می‌توانید با بهبود رنگ صدا ، آگاهی از رزناتورها و تمرکز بر تمرینات صداسازی به صدای خوانندگی خود برسید ؟

اصول تکنیک صداسازی و خوانندگی را درک کنید. سعی کنید یاد بگیرید که صدا از کجا تولید می‌شود و این صدا چگونه به صدایی با رنگ خاص تبدیل می‌شود. رزونانس وقتی ایجاد می‌شود که هوا از بین تارهای صوتی شما عبور می‌کند و تن یا زیر و بمی صدای مورد نظر را می‌سازد و با امواج صدا به بیرون منتقل می‌شود. صدای تولید شده در فضای حلق و بینی ودهان تشدید پیدا میکند . به این تشدیدها رزنانس می گویند . این صدای تولید شده از جایی که خواننده آن را تولید می‌کند مرتعش می‌شود و کم کم در فضا نرم تر و کمرنگ تر شده و در نهایت تمام می‌شود. خوب است یک خواننده و یک صدا پیشه بداند که صدا چگونه تولید می شود ، حرکت می‌کند و به گوش انسان می‌رسد.

به خواندن خود ادامه دهید و کیفیت صدایتان را با تمرینات صداسازی بالا ببرید. تمرینات صداسازی به شما کمک می‌کند تا به صدای خوانندگی خود برسید. یاد بگیرید که چگونه صدایی متمایز بسازید و خوانندۀ بهتری باشید.

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ جیمز من (مربی صدا)

3.7 3 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
  0
  Would love your thoughts, please comment.x
  ()
  x
  سبد خرید