مبانی سلامت صدا

مبانی سلامت صدا

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 3 آبان 1398

چطور می‌توانیم از صدای خود مراقبت کنیم ؟

به نظر می‌رسد که همیشه خواننده‌ی موفقی وجود دارد که به دلیل بروز مشکلات در صدای خود، مجبور است تورهای خود را متوقف کند، از خوانندگی فاصله بگیرد و استراحت کند، یا تحت معالجۀ پزشکی قرار بگیرد. سلامت صدا اغلب مورد کم توجهی قرار می‌گیرد، اما به محض بروز مشکلات، می تواند فعالیت خواننده را متوقف کند و در بعضی موارد منجر به عمل جراحی، استراحت و نقاهت طولانی مدت پس از جراحی شود. ما به خوانندگان به چشم ورزشکاران حرفه‌ای درجه یک جهانی نگاه نمی‌کنیم، اما برخی از متخصصان پزشکی می‌گویند فشاری که بر اثر یک تا سه ساعت خواندن در هر شب بر روی صدا وارد می‌شود، به اندازۀ فشاری است که یک دوندۀ ماراتون در المپیک به بدن خود وارد می‌کند. عوامل دیگری مانند تغذیه، سیگار کشیدن، استفاده از مواد مخدر، محیط‌های پر سر و صدا و آموزش‌های مناسب صداسازی (یا عدم وجود آن‌ها) همگی در توانایی یک خواننده برای اینکه بتواند هر شب بهترین اجرای خود را روی صحنه ببرد، نقش دارند. مانند بسیاری از مسائل مرتبط با سلامتی، پیش‌گیری بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر از درمان و عمل جراحی است. بنابراین دانستن این‌که چگونه صدای خود را سلامت نگه داریم بسیار مهم است.

کدام ستاره‌ها صدای خود را از دست دادند ؟

در سال 2011، سه هنرمند بزرگ صنعت موسیقی، به دلیل مشکلات سلامت صدا از بازار موسیقی خارج شدند. مشکلات آن‌ها اندکی با هم متفاوت بود و همگی نیاز به استراحت و در نهایت جراحی داشتند.

*مشکلات سلامت صدای ادل

ادل لوری بلو ادکینز، خوانندۀ با استعداد پاپ بریتانیایی، که می‌توان او را به جرات با ارزش‌ترین صدا در موسیقی پاپ دانست، وقتی به دلیل وضعیت تارهای صوتی خود مجبور شد با لغو هفده کنسرت در آمریکا، تور خود را ناتمام بگذارد و تحت عمل جراحی لیزر قرار بگیرد، در سکوت فرو رفت. او تنها یک نمونه‌ای از هنرمندانی است که درحفظ مکانیسم آواز خود با مشکل روبرو شده‌اند. مشکل ادل، که در رسانه‌ها از آن با عنوان خونریزی تارهای صوتی یاد شده، به احتمال زیاد به دلیل فشارهای حاصل از تورهایش، تشدید شده بود.

چنین خونریزی هایی اغلب نتیجۀ فونوتراما  یا همان فشارهای فیزیکی ناشی از اجرا، بر رگ‌های نازک خونی در تارهای صوتی هستند. خواندن با صدای بلند یا فشار وارد کردن به صدا هنگام خستگی یا بیماری، ممکن است یک خواننده را برای این خونریزی‌های مربوط به صدا مستعد کند. زمانی‌که در بهبودی ادل پیشرفت حاصل شد، بازگشت او به خوانندگی بسیارآهسته بود، و با یادگیری دروسی که خودش از آن‌ها به عنوان “درس‌های بسیار ابتدایی صداسازی” نام می‌برد، همراه بود. او در نیمه‌ی اول سال از اجرا روی صحنه فاصله گرفت تا از بازگشت کامل صدای خود اطمینان حاصل کند.

مشکلات سلامت صدای استیون تایلر

استیون تایلر از گروه آئروسمیت نیز در سال 2006 با همین مشکل دست و پنجه نرم کرده بود و به گفته ی کارشناس صدا، دکتر استیون م. زیتلز ( پزشک دانشکدۀ پزشکی هاروارد که در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون مشغول فعالیت است و هر دو این هنرمندان را معالجه کرده است ) تایلر نیز  به یک عمل جراحی مشابه با ادل نیاز داشت.

مشکلات سلامت صدای کیت اوربان

کیت اوربان، سمبل موسیقی کانتری نیز در نوامبر2011 تحت عمل جراحی قرار گرفت تا پولیپ صوتی‌اش را بردارد.

پلیپ به معنای “توده” است و منظور از آن سرطان یا ضایعه پیش سرطانی نیست. ایجاد این پولیپ در نقطه‌ی میانی تارهای صوتی، نشان می‌دهد که این مشکل نیز احتمالا نتیجۀ فونوتراما (فشار بیش از حد به صدا) است. به اوربان گفته شد تا در حالی‌که روند بهبودی‌اش توسط یک تیم حرفه‌ای سلامت تحت نظر بود، سه ماه از خوانندگی فاصله بگیرد.

 مشکلات سلامت صدای جان مایر

جان مایر، خواننده و آهنگساز، یکی دیگر از هنرمندان بزرگی بود که  با مشکلات سلامت صدا روبرو شد. در اکتبر 2010، مدیر برنامه‌های وی اعلام کرد که پس از یک دورۀ طولانی مدت استراحت، صدای مایر هنوز بهبود نیافته است و به همین دلیل جان‌مایر تصمیم به جراحی گرفت. مشکل مایر به عنوان یک گرانولوم توصیف شده‌است، یک رشد شبه توموری خوش‌خیم که ناشی از سوزش و تحریک یا ترومای تارهای صوتی است و غالباً در پشت تارهای صوتی، بالای بخشی از غضروف که به آن زائدۀ صوتی

می‌گویند و دقیقاً زیر غشای پوشاننده‌ی حنجره قرار دارد، یافت می شود.

همانند ادل و کیت اوربان، مایور هم به توصیه‌ی پزشکانش، تا برگشتن و بهبود کامل صدایش از تروما و نقاهت جراحی، خواندن را کنار گذاشت و ضبط آلبومش را متوقف کرد.

اگرچه به نظر می‌رسد که مشکلات سلامت صدا مثل یک اپیدمی بر صنعت موسیقی اثر گذاشته، با این‌حال عوامل عقلانی متفاوتی هستند که باعث شده‌اند خوانندگان با سابقه، این چالش‌ها را شناسایی و رفع کنند.

عامل اول این است که آگاهی و گزینه‌های درمانی از دهه 1990 تا امروز به طرز چشمگیری افزایش یافته است. به نقل از دکتر زیتلز در روزنامۀ  نیویورک تایمز، استفاده از دوربین‌های فیبر نوری برای اسکن کردن تارهای صوتی و تشخیص ناهنجاری‌ها و آسیب‌های جزئی، در پانزده تا بیست سال گذشته رایج‌تر شده است. همزمان، خواننده‌ها از پیامدهای بلند مدت احتمالی ناشی از درمان نکردن مشکلات کوچک آگاه شده‌اند و حالا راحت‌تر با متخصصین مشورت می‌کنند.

عامل دوم این است که چون فروش آلبوم‌ها و آثار ضبط شده اغلب بخش کوچکی از درآمد کلی یک هنرمند را تشکیل می‌دهد، برنامه‌های تور گسترده‌تر شده‌اند. برای دریافت سود حداکثری از این تورها، کنسرت‌ها غالباً پشت سر هم و در شب‌های متوالی برگزار می‌شوند، و فشار وارده به دستگاه صوتی بدن، که درصورت امکان می‌تواند یک یا دو روز بین اجراها استراحت کند، افزایش می‌یابد.

مشکل صدای پُل استنلی

مشکل صدای پُل استنلی، عضو مهم گروه محبوب کیس در سبک راک، اثباتی بر این نکته است. او برای دستکاری رگ‌های خونی در تارهای صوتی خود تحت عمل جراحی قرار گرفت. وی با صحبت در مورد چهل سال برگزاری تور و اجراهایی که برای به حداکثر رساندن سود مالی، تا جایی که ممکن بود فشرده برگزار می‌شدند، اظهار داشت ” ماهیت خوانندگی راک، وجود کشش در صداست، و زمانی‌که این موضوع با تعداد اجراهایی که داریم ترکیب می‌شود، به این معنی است که به خودمان زمان کافی برای بهبود صدا نمی‌دهیم، و این، مشکل را پیچیده‌تر می‌کند. من خودم را می‌دیدم که سخت‌کوشانه درحال اجرا بودم، در حال انجام کاری که آن زمان برایم آسان و بی دردسر بود، و وقتی دوران بلوغ کاری‌ام را پشت سر گذاشتم، از شنیدن گرفتگی در صدایم متعجب شدم.

شکی نیست که خوانندگی در یک گروه راک نیاز به تمرین و استقامت دارد، اما خوانندگانی که چندین ساعت بی‌وقفه و بدون دستگاه‌های تقویت صدا، با همراهی یک ارکستر کامل و در سالنی مملو از جمعیت که ظرفیت 4000 نفری آن تکمیل شده، آواز می‌خوانند، فشار بیشتری روی صدای خود وارد می‌کند. خواننده‌های اپرا و کسانی‌که به آن‌ها آموزش می‌دهند، مانند دکتر لینل وینز، استاد صدای دانشگاه “کنسرواتوار پسفیک موسیقی” در استاکتون کالیفرنیا، این را به خوبی می‌دانند.

تحقیقات دکتر وینز در سلامت صدا

دکتر وینز، عضو سابق هیئت علمی در “سمپوزیوم مراقبت از صدای حرفه‌ای در فیلادلفیا” و همچنین عضو هئیت علمی “کنفرانس صدای پسیفیک” در سانفرانسیسکو است. او همچنین دریافت‌کنندۀ جایزۀ معتبر “Van L. Lawrence Fellowship” است که مشترکا توسط “بنیاد صدا” و “انجمن ملی معلمان آواز” به منظور تقویت آموزش‌های بین رشته‌ای در میان متخصصین گوش و حلق و بینی، دانشمندان علم صدا، معلمان آواز و آسیب شناسان گفتاری اهدا می‌شود. دکتر وینز بیش از سی و سه سال به خوانندگان مشتاق در سبک کلاسیک آموزش داده است و چندین نکته ساده و منطقی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به هر خواننده‌ای کمک کند تا صدای خود را کمتر در معرض ریسک و خطر قرار دهد.

مانند سازهای موسیقی، صدا نیاز به مراقبت صحیح دارد تا هنگامی‌که برای اجرا فراخوانده شد، آماده باشد. خانم وینز می‌گوید “برای داشتن عملکرد صحیح در صدا، باید آن را به خوبی نرم و روان کرد. تاثیرات ناشی از الکل، دود سیگار، ماری جوانا و سایر داروها باعث خشکی دستگاه صوتی بدن می‌شود و می‌تواند منجر به ورم و التهاب تارهای صوتی شود.”

توصیه‌های دکتر وینز در سلامت صدا

دکتر وینز توصیه می‌کند که” نوشیدن مقدار زیادی آب، قبل از اجرا، در حین اجرا و بعد از اجرا ضروری است. همچنین استراحت و ورزش کافی و تغذیۀ مناسب بین اجراها بسیار مهم است. سعی کنید تا حد ممکن از مکان‌های پر سر و صدایی که برای شنیده شدن صدایتان در آن‌ها مجبور به داد زدن هستید، دوری کنید. مثلا تلاش برای شنیده شدن و بلندتر کردن صدایتان از صداهای دیگر در پشت صحنۀ یک مراسم افتتاحیه، یا در یک ماشین که ساعت‌ها در اتوبان سوار آن هستید، شرایطی هستند که می‌توانند آسیب بیشتری به صدای ما وارد کنند..

هشدارهای دکتر وینز در سلامت صدا

دکتر وینز همچنین هشدار می‌دهد که ”صاف کردن گلو، فریاد زدن یا جیغ زدن، خواندن با صدای بسیار بلند برای زمان بسیار طولانی، خواندن ترانه هایی که گام آنها خیلی پایین یا خیلی بالا است، یا وارد کردن فشار بیش از حد به صدا، همه میزان آسیب را افزایش می‌دهند. اگر اذیت می‌شوید، حتما کاری را اشتباه انجام می‌دهید. به صدای خودتان گوش کنید و ببینید به شما چه می‌گوید”.

خواندن بیش از حد بر روی صحنه، به ویژه هنگامی‌که وضعیت مانیتور صدا مناسب نباشد، یکی دیگر از دلایل احتمالی آسیب صوتی است، به ویژه برای هنرمندانی که در حال برگزاری تورهای خود هستند. دکتر وینز می‌گوید ” شما باید بدانید صدایتان را واقعا برای چه کاری می‌خواهید، آن کار را در اولویت قرار دهید و سپس بهترین تصمیم را برای محافظت از صدایتان بگیرید”.  بنابراین اگر در حال برگزاری تور هستید و گلودرد دارید، نوازندۀ گیتار گروه شما می‌تواند به جای شما مصاحبه ها و امضای آلبوم‌ها را انجام دهد و به شما کمک کند، تا شما در پشت صحنه و در هتل، برای اجرای بعدی به صدای خود استراحت دهید.

نکات اضافی برای مراقبت از صدا

وینز اضافه کرد “مراقبت از بدن ومدیریت کردن استرس جسمی و روحی شما نیز از عوامل اصلی در حفظ سلامت صوتی است. شاید بهترین  پیشگیری، آموزش درست باشد. پیدا کردن یک مربی خوب بهترین کاری است که می‌توانید برای خود انجام دهید”.

در صورت بروز آسیب در صدا، خواننده قاعدتا باید توسط تیمی از متخصصان معالجه شود. این تیم ممکن است شامل پزشک گوش و حلق و بینی، معلم صدا یا مربی آواز باشد، که به خواننده کمک می‌کنند ازهرگونه تکنیکی که ممکن است باعث تشدید مشکل شود دوری کند، وهمچنین در صورت لزوم شامل یک آسیب‌شناس گفتاری باشد که می‌تواند به بازیابی صحیح صدا کمک کند.

وینز نتیجه گیری می‌کند: “مکانیسم صدا یک مکانیسم ظریف است، بنابراین عاقلانه این است که اقدامات پیشگیرانۀ لازم را انجام دهیم تا فعالیت طولانی و پرباری در خوانندگی داشته باشیم.

نویسنده : علیرضا پوراستاد

برگرفته از مقالۀ کیت هاتچک (مدیر بخش موسیقی دانشگاه پسیفیک)

1 1 vote
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    سبد خرید