صداسازي چيست ؟

صداسازي چيست ؟

توسط آموزش صداسازی, مقالات آموزشیدر 16 فروردین 1399

با مطالعه و بررسی سوالات پیش آمده برای هنرجویان عزیز و بسیاری از مخاطبان مجموعۀ وکالیرضا امروز تصمیم گرفتم تا در مورد صداسازی و اهدافش بیشتر و کامل‌تر توضیحاتی رو ارائه بدم .

صداسازی چیست-علیرضا پوراستاد

صداسازی چیست ؟

صداسازي علم يا به عبارتي بهتر مجموعه تماريني است که براي بهبود و توسعۀ صداي يک خواننده، قاري، مداح، گوينده و هرکسي که از صداي خود استفادۀ حرفه‌اي مي‌کند، طراحي و گردآوري شده است. يعني در حين تمارين صداسازي،  شخص بايد با آگاهي  و استفاده از تکنيک‌هاي مختلف و متنوع که مربي صداسازي به او آموزش مي‌دهد با کمترين ميزان فشار به تارهاي صوتي و عضلات و ماهيچه‌هاي درگير در توليد صدا، بهترين و زيبا‌ترين صدا را توليد کند. اين تمرينات صداسازي از نظر افزايش گسترۀ صوتي، وضوح صدا، شفافيت، راحتي در توليد و کنترل و تنظيم تنفس به هنرجويان آواز و صداپيشگان کمک خواهد کرد. 

آیا صداسازی هر سبک موسیقی متفاوت است ؟

دقیقا همان طور که در مسیر آموزش تحصیلی در مقاطع دبستان و راهنمایی و تا حدودی دبیرستان همه ما درس‌های مشترک و پایه علمی یکسانی داشتیم در صداسازی هم مسیر به همین منوال است . 

در ابتدای راه همه با هم در مورد اصول ابتدایی و تاثیر تمرینات و اطلاعات صوتی رجیسترهای مختلف و …  صحبت می‌کنیم و بعد با گذراندن دوره‌های ابتدایی به مرحله انتخاب سبک آواز می‌رسیم و بعد از مشخص شدن سبک آوازی، تمرینات اختصاصی آن سبک را ادامه می‌دهیم. مطمئنا کسی که قرار است خوانندۀ متال باشد با یک قاری اهداف صوتی متفاوتی دارد اما نکته‌ای که بارها یادآور شدم این است که در ابتدا همه باید از اصول و نحوۀ درست تولید صدا شروع کنیم. چرا که یک خوانندۀ متال می‌تواند با آگاهی از سیستم حنجره خود صداهای خشن و هارش و اسکریم را طوری تولید کند که کمترین فشار به حنجره‌اش بیاید و یا یک خواننده آواز سنتی بتواند تایم آوازی خود را چند ساعت افزایش دهد. صداسازی به این معنی نیست که ما دقیقا شبیه الگوهای ذهنیمان بشویم بلکه قرار است بهترین صدای خودمان را با استفاده از تمام توانایی حنجره خودمان تولید کنیم.

تاثیرات صداسازی-وکالیرضا

 تاثیر صداسازی در رسیدن به صدای ایده‌آل :

صداسازي درست مي‌تواند گسترۀ نت‌هاي توليدي شما را افزايش دهد، نه تنها فقط اوج که هدف بسياري از خوانندگان است بلکه نت‌هاي بم را هم با يادگيري و اگاهي از تکنيک‌هاي کاربردي تقويت و گسترش مي‌دهد. صداسازي حرفه‌اي و درست مي‌تواند فشار را از روي تارهاي صوتي و حنجره کمتر کند و با استفاده از جايگاه‌هاي تشديد صداي شخص را تقويت کند. آموزش صداسازي مي‌تواند با استفاده از الگوهاي درست و هدفمند با تنظيم و کنترل جريان هوايي و تنفس، بيشترين بهره‌بري از ميزان نفس را داشته باشد. صداسازي مي‌تواند با تمرينات علمي فشار‌ها ماهيچه‌ها و عضلات کنار حنجره و دخيل در توليد صدا را تا حد ممکن کاهش دهد و از انقباض و تنش بيش از حد جلوگيري کند. تمرينات صداسازي از کجا آمده‌اند؟ تمرينات صداسازي بر چه اساسي طراحي شده‌اند؟چطور ساخته شده‌اند ؟

علم صداسازی-علیرضا پوراستاد

بسياري از تکنيک‌هاي مورد استفاده در صداسازي برپايۀ  تلاش‌ها و تحقيقات اساتيد و دانشمنداني ساخته شده است که در حيطۀ حنجره و يا گفتاردرماني فعاليت مي‌کردند و علاوه‌بر آن به خاطر مشکلات متعدد خوانندگان  قبل و بعد از اجرا، دغدغۀ جديدي براي اصلاح و کاهش آسيب‌هاي صوتي به وجود آمد. بعدها با نزديک‌تر شدن اين دو قشر ، خوانندگان و پزشکان حنجره و گفتار کم کم آواها و صداهايي را به صورت تمرينات صداسازي پايه‌ريزي کردند که هر کدام تاثيري در سيستم توليد صدا دارند و مي‌توانند براي طي مسير خوانندگي همراه و ياري‌کننده خوانندگان باشند و يا خوانندگاني بودند که بعد از رسيدن به مشکلات در توليد صدا و آسيب‌ها، به فکر دستيابي راههايي غير از فرياد زدن و خواندن آهنگ‌ها بودند. پس در واقع صداسازي علمي است ميان رشته‌اي و بسيار وسيع. به همين منظور کساني در دنيا موفق‌تر بودند که در کنار اساتيد و مربيان آواز با پزشکان و اساتيد دانشگاهي هم در ارتباط بودند و يک برنامه جامع و کامل براي هر خواننده يا صداپيشه در نظر مي‌گرفتند. از چند جنبه فيزيولوژي، تکنيکي و حتي روحي رواني هم افراد رو مورد مطالعه قرار مي‌دادند. توصيۀ ما براي تمام خوانندگان و صداپيشه‌ها اين است که در کنار کار حرفه‌اي خود با يک مربي صداسازی آگاه و هوشمند و باتجربه به افزايش توانايي‌هاي صوتي و کاهش آسيب‌هاي حنجرۀ خود کمک کنيد. 

هدف ما جامعه‌اي با کمترين ميزان آسيب صوتي است، پس با ما همراه باشيد.

نويسنده : عليرضا پوراستاد

 

2.9 7 votes
امتیازدهی به مقاله
اشتراک
من را مطلع کن
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x
    سبد خرید